Ponad 1100 uczestników, 140 punktów programu, 13 sal, 65 wolontariuszy i organizatorów i setki godzin spędzonych na kreatywnej zabawie. Tak w skrócie można podsumować zakończony w niedzielę 13. Konwent Fantastyki Fantasmagoria.
Od 14 do 16 lipca Stowarzyszenie Fantasmagoria po raz kolejny zaprosiło do II LO na trzydniowe, darmowe wydarzenie z ogromem atrakcji. Można było tam odwiedzić – często wypełnione po brzegi – sale: prelekcyjną (z wykładami popularnonaukowymi i popkulturalnymi), warsztatową (z licznymi konkursami i zajęciami praktycznymi) oraz mangi i anime (dla miłośników komiksu i animacji z Japonii).
Wiele frajdy znaleźli także amatorzy różnego rodzaju gier. Do ich dyspozycji był bowiem ogromny Games Room z ponad setką planszówek, pokoje LARP i RPG oraz bitewniaki – czyli gry figurkowe z elementem kolekcjonerskim (w tym roku aż dwie sale). Była także Arena, w której odbyło się karaoke.
Dla lubiących spędzać aktywnie czas przygotowana została także Strefa Zabaw na boisku. Konwentowicze od razu pokochali to miejsce. Tańczyli tam belgijkę, walczyli na piankowe miecze oraz wzięli udział w treningu tańca koreańskiego.
Jak zwykle nie zabrakło też stoisk z fantastycznymi gadżetami oraz sali Star Wars, która szczególnie chętnie powitała najmłodszych fanów Gwiezdnych Wojen. Powróciła także sala Touhou dla fanów serii niezależnych gier komputerowych. W konwentowej galerii swoje prace wystawiła zaś gnieźnianka Monika Winkowska.
Konwent odwiedzili także goście literaccy: Piotr W. Cholewa, Ela Gepfert, Wojciech Gunia i Michał Gołkowski, którzy byli uczestnikami literackich dyskusji i autorami ciekawych prelekcji. Sala mangi i anime gościła zaś Cartoonistkę, która znana jest z bardzo popularnego konta o komiksach z Kraju Kwitnącej Wiśni na TikToku.
Nowością na tegorocznym wydarzeniu była tłumnie odwiedzana Konwentowa Kuźnia 3D. Czekały tam długopisy 3D, ciekawe modele do składania – na przykład puzzle w kształcie mózgu – oraz fachowa rozmowa z prawdziwymi specami. Ponadto szczęśliwcy mieli okazję zdobyć pamiątkowy breloczek z konwentu, który został dla nich oczywiście wydrukowany.
Po raz pierwszy na Fantasmagorii pojawiło się także Yaki Kingu, czyli Yumiko i Daniel. To japońsko-polskie małżeństwo, które przemieszcza się po całej Polsce ze swoją mobilną kuchnią, karmiąc japońskimi potrawami i opowieściami z rodzinnego kraju Yumiko. W ich pojeździe, ustawionym przy ul. Łubieńskiego można było spróbować onigiri czy okonomiyaki, a ich wspomnień z najciekawszych japońskich festiwali posłuchać w sali mangi i anime.
Podczas 7. Konwentowego Konkursu Cosplay, w Hali II LO uczestnicy z całej Polski zaprezentowali swoje własnoręcznie wykonane stroje, wcielając się w postacie z gier, animacji oraz fantastycznych filmów czy seriali. Oceniało ich profesjonalne jury w składzie: Cyperian, Ethlaine oraz Agnieszka Pelczyk (cosplayerzy) oraz Paulina Lewandowska (choreografka). Grand Prix konkursu trafiło do Ayo wcielającej się w Galadrielę – Mroczną Królową. Nagrodę Dyrektora MOK Dariusza Pilaka otrzymała Alex przebrana za Princess Peach. Najlepszą scenkę przygotowała Tima Cosplay jako Geto, a najlepszym debiutantem został Fibo jako Scout Trooper. Zwycięzcy otrzymali puchary, nagrody finansowe i rzeczowe.
Konwent przygotowało dwudziestu orgów, których wsparło ponad czterdziestu wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Orgami 13. Fantasmagorii byli: Arkadiusz Kukawa, Adam Antuszewicz, Anna Dąbkowska, Robert Guziałek, Magda Gronek, Justyna Kaczmarek, Kasia Wierzbicka, Błażej Adamski, Aleksander Jagiellicz, Olga Tomczak, Sara Szutarska, Mateusz Sójka, Artur Adamski, Anna Jabczyńska-Adamska, Wiktoria Ratajczak, Tomasz Antosik, Piotr Dudek, Magdalena Hoffmann, Klaudia Komosińska oraz Wiktor Koliński.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Fantasmagoria, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie.
Sponsorzy: Inuki, Cosplay Craft, Drukarnia Majorczyk, Audio-Serwis Janusz Jóźwiak, Tex Year, Sklep Otaku.
Patronat: Radio Afera, Whosome, Konwenty Południowe.
Partnerzy: Z Kostką i Miarką, Yaki Kingu, Manda’Yaim, Bykon, Gostkon, Pilkon, Mały Grek, Kuźnia 3D, Jak będzie w Gensokyo, Pub Dziupla, Eagle Base, Polish Garrison, Konwencik, Mały Grek, Battle Larp Poznań, Jugger Rewolucja oraz Szkoła Podstawowa nr 2.
Spotkania literackie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Laboratorium Słowa 2023″