Jerzy Sieczkowski – Mistrz – wystawa

Tegorocznej 8. edycji Festiwalu „Fyrtel” towarzyszy nie lada przedsięwzięcie, które połączyło aż 3 instytucje kulturalne: Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Wszystko za sprawą osoby Marka Lapisa, który jako kurator przygotował aż 2 znakomite wystawy, które łączy osoba Jerzego Sieczkowskiego. Na wernisaż niezwykłej wystawy „Jerzy Sieczkowski – Mistrz” – odbędzie 16 października, o g. 16.30, w Starym Ratuszu.

 

„Jerzy Sieczkowski – Mistrz” jest formą hołdu złożonemu wybitnemu fotografowi i edukatorowi w 20 rocznice jego śmierci. Jerzy Sieczkowski (1957-2002) gnieźnieński artysta fotograf znany był głównie jako dokumentalista rejestrujący codzienne życie Gniezna, edukator i artysta owiany aura tajemniczości. Tworzył fotografię czarno-białą, tonowaną chemicznie i ręcznie barwioną, zajmował się sztuka wizualną od 1977 roku. W latach 1980-1988 był instruktorem sekcji fotograficznej MOK, a w latach 1984-2002 etatowym fotografem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Był jednym z liderów gnieźnieńskiego środowiska fotograficznego. Mimo powszechnego uznania środowiska, jego twórczość w większości pozostawała w ukryciu. Artysta nagradzany w liczących się konkursach brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Warszawie, Świdnicy, Bielsku Białej, Pile, Gnieźnie. Wychował w ramach warsztatów fotograficznych około 50 adeptów sztuki, zaszczepiając w nich miłość do fotografii przez duże F. Wielu jego uczniów zostało profesjonalnymi fotografami i fotoreporterami znanych polskich tytułów.
Wystawy indywidualne: „Hołd wdzięczności” – Gniezno 1983 r., „Uroczystości św. Wojciecha” – Gniezno 1985 r., „Krakowski Kazimierz” – Gniezno 1989 r., „12 fotografii” – Gniezno 1992 r., „Trochę koloru” – Gniezno 1993 (Galeria „Pod piątką”).
Swoje prace prezentował bardzo rzadko, unikał udział w wystawach zbiorowych. Był indywidualistą i drogowskazem wiedzy dla poszukujących tajemnicy światła utajonego. Był wybitną jednostka na tle całego środowiska fotograficznego.
——————————————————————————————————————–
Wystawy realizowane w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna pn. „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Wystawa w ramach: VIII Festiwal Dziedzictwa Kulturowego „Fyrtel”, 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, obchodów 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików.
Skip to content