W piątek 25 sierpnia 2017 r. po raz dziewiąty Gnieźnianie będą mogli spotkać się z międzynarodowym folklorem.
Miejski Ośrodek Kultury w ramach XI Festiwalu Sztuki Ludowej współorganizuje w Gnieźnie IX Międzynarodowe Spotkanie z Folklorem. Mieszkańcy miasta będą mogli spotkać się z kulturą krajów Europejskich poprzez taniec i muzykę.
Oprócz polskiej grupy Obertas, na scenie zaprezentują się zespoły z Bośni i Hercegowiny, Francji, Turcji, Węgier, Sardynii oraz Litwy.
Międzynarodowe Spotkania z Folklorem rozpoczną się od godziny 15:00 warsztatami tańca oraz pokazami rękodzielniczymi, które wprowadzą mieszkańców w klimat festiwalu. O godzinie 17:45 miastem przejdzie barwny korowód złożony ze wszystkich grup, które tego dnia zaprezentują się na Rynku. Natomiast od godziny 18:00 na scenie ustawionej na Rynku rozpoczną się pokazy folkloru i tańca.
Zapraszamy na rynek 25 sierpnia.
Zespół Folklorystyczny ‘SvetiSava’ (Bośnia i Hercegowina)
Zespół Folklorystyczny “SvetiSava” powstał w 1995 roku z inicjatywy Vidovdan Parlamentu. W jego skład wchodzi ponad 200 członków, należących do różnych sekcji tj. tancerzy, muzyków, piosenkarzy itp.
Grupa bierze udział w popularnych w kraju telewizyjnych show, a także licznych krajowych i zagranicznych festiwalach, gdzie odnosi znaczne sukcesy. Może poszczycić się zwycięstwami i trofeami za zdobycie 1 miejsca m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Macedonii, Nikoljdanskim Festiwalu w Dervencie (Bośnia i Hercegowina), a także na zawodach w Istanbule, w Grecji i na Węgrzech.
„SvetiSava” został uhonorowana Third Order of St. Sava – jednym z najwyższych odznaczeń w kraju.
Les TROUBADOURS du MONT ROYAL (Francja)
Trupa komediantów.
Na początku swego istnienia grupa była stowarzyszeniem kulturalnym założonym w dniu 1 marca 1954 przez grupę entuzjastów, w tym François Bouche, Edmunda Bourdel, Henri Chappe, Albert Chevallier i Jeana Bonnefoy … Nazwali ją „Komicy Troubadours-Mont-royal”. Kilka lat później teatr został zdominowany przez pragnienie, aby promować muzykę, tańce i pieśni z ojczystego kraju.
Trubadurzy są spadkobiercami „Mainatges z Mourrejau”, założonej na początku 1930 roku. Grupa ta odniosła sukces zarówno lokalny, jak i na poziomie krajowym, między innymi na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1937 roku.
Rok 1961 stanowi punkt zwrotny w historii trubadurów. Choreografię wzbogacają odniesieniami do baletu. Przynosi to niebywałe bogactwo twórczości artystycznej, łącząc talent członków grupy z tradycyjnym dziedzictwem i ścisłym wymiarem choreograficznym. Grupa zyskuje dzięki temu niezrównaną reputację w regionie.
Grupa na swoim koncie ma udział w festiwalach w wielu europejskich krajach: Włochy, była Jugosławia, Finlandia, Rumunia, Węgry, Chorwacja, Litwa, Hiszpania…
Grupa Taneczna „PENFOLK” (Turcja)
PENFOLK, założony w 2011 roku, ma na celu gromadzenie i badanie elementów tureckiego folkloru, tworzenie grup mogących niezwykle wiernie odtwarzać i prezentować tańce ludowe, zarówno w kraju jak i za granicą, oraz uczyć folkloru młodszych pokoleń. Warto zaznaczyć, że działalność stowarzyszenia wywiera także pozytywny wpływ na zawartość i przekaz publikowanych prac naukowych na temat kultury regionalnej Turcji.
PENFOLK jest jednym z najmłodszych zespołów tańca ludowego Istambułu, jednakże jego członkowie są niezwykle utalentowanymi profesjonalistami, którzy wiele lat tańczyli w ramach innej grupy tanecznej z niezwykle bogatą tradycją – PEFHEM. Grupa składa się z 30 tancerzy-choreografów (każdy z tancerzy jest jednocześnie nauczycielem)
Jego celem jest przygotowanie młodych ludzi do pielęgnowania i zachowywania tradycji, zwyczajów i wierzeń ludowych narodu, którego są częścią -prowadzi seminaria, otwiera kursy, pokazy i prezentacje, a na międzynarodowych festiwalach tańca ludowego (m.in. w Macedonii, Portugalii i we Włoszech) reprezentuje ten bogaty i piękny kraj.
Zespół Tańca Ludowego „AVAS” (Węgry)
Grupa powstała w 1951 roku w Miszkolcu. Avas to przede wszystkim język węgierski, ludzie którzy mieszkają na Węgrzech, tradycje folklorystyczne. Dzięki ciężkiej pracy, grupa wygrała międzynarodowy festiwal tańca i stała się sławny. Avas jest laureatem wielu konkursów i zdobył wiele nagród, w tym za najlepszy taniec ludowy (aż trzykrotnie). Artyści należący do zespołu są również zapraszani na liczne festiwale folklorystyczne w całej Europie – do Anglii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Turcji, Belgii, Polski, na Słowację, do Hiszpanii, Włoch, Portugalii, na Łotwie.
Zespół Folklorystyczny „Sa Jara” (Sardynia)
Zespół Folklorystyczny działa w regionie Tuili i stara się zachować wiejską tradycję na rzecz ochrony i rozwoju folkloru jako wyrazu dorobku kulturowego. Główne działania składają się z udziału w ważnych imprezach folklorystycznych o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym, na targach i festiwalach, gdzie zespół prezentuje swój repertuar.
Powstanie grupy datowane jest na grudzień 1974. Co do nazwy grupy wybór padł na SA JARA na cześć słynnego płaskowyżu z widokiem na wioskę, skąd się wywodzi.
Stowarzyszenie ma na celu promowanie i wspieranie wszystkich autentycznych i oryginalnych działań na rzecz rodzimego kraju. Około połowy września, grupa wyjeżdża do Niemiec, aby wziąć udział w October Fest, ważnym wydarzeniu międzynarodowym – festiwalu piwnym organizowanym w Bawarii. W 1995 roku grupa otrzymała nagrodę za promowanie kultury Sardynii. Grupa brała udział w różnych imprezach krajowych i międzynarodowych m.in. w Rzymie, Francji, Holandii, Argentynie i wielu innych.
„Seja” Folk Dance Group
Lithuania
„SEJA” to zespół tańca ludowegoUniwersytetu AleksandrasStulginskis na Litwie. Grupa ta została utworzona w 1946 roku przez SofijaBaltrūnienė.
Łączna liczba uczestników to około 25-30 tancerzy.
„SEJA” ma na koncie wiele występów zarówno w kraju jak i za granicą – odwiedziła większość krajów europejskich, takich jak Portugalia, Hiszpania, Czechy, Francja, Macedonia, Serbia, Sardynia, Chorwacja, Włochy i innych.
Jednym z najważniejszych elementów repertuaru grupy są Obchody Litewskiej Pieśni i Tańca, które są oficjalnie uznane za arcydzieła ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. „SEJA” bierze również udział w Bałtyckim Studenckim Festiwalu Piosenki i Tańca „Gaudeamus”, który konsoliduje trzy kraje nadbałtyckie – Łotwa, Estonia i Litwa.