Improwizacje na tematy polskich pieśni Maryjnych w Bazylice Prymasowskiej

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza już 12 lutego, o g. 16.00, do gnieźnieńskiej katedry, gdzie odbędzie się wyjątkowy koncert. Muzyka będzie opierać się dźwiękowych opowieściach polskich pieśni ku czci Matki Bożej – zarówno tych archaicznych, tworzonych przed wiekami, jak i tych sięgających ostatnich dziesięcioleci.

Improwizacje na tematy polskich pieśni Maryjnych – w tej prostej nazwie kryje się cała idea, którą jest poszukiwanie Absolutu i wyrażanie czci Matce Bożej w toku muzycznej interakcji. Pomimo zróżnicowania stylistycznego, melodycznego i tematycznego tych utworów muzycy dążą do jedności wypowiedzi, do stworzenia niepowtarzalnego, mistycznego klimatu wprowadzającego słuchacza w stan uniesienia i religijnej kontemplacji.

 

Zespół, który wystąpi dla publiczności także jest niezwykły, swoją obsadą odbiega od typowego jazzowego kwartetu – mamy tu do czynienia z dźwiękową tkanką tworzoną przez fortepian, saksofon sopranowy, skrzypce i instrumenty perkusyjne. W ich grze wyraźnie słychać nawiązania  do  muzyki jazzowej i to zarówno w sferze harmonicznej, rytmicznej, jak i w kunsztownie prowadzonych partiach improwizowanych

 

Muzycy kwartetu Improsunus koncertowali podczas takich wydarzeń jak: Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, Festiwal Muzyki W łagodnym powiewie, Krakowskie Warsztaty Muzyki Niezwykłej, Poznańskie Zaduszki Jazzowe, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wolsztynie oraz wielokrotnie podczas prezentacji Verba Sacra w poznańskiej Bazylice Archikatedralnej.

Zespół tworzą: pianistka Katarzyna Stroińska – Sierant, grający na skrzypcach Jarosław Sierant oraz saksofonista Dawid Tokłowicz i perkusista Sławomir Tokłowicz. Wszyscy wymienieni muzycy mogą poszczycić się bogatym dorobkiem artystycznym.

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Koncert odbywa się pod Patronatem Honorowym Arcybiskupa Wojciecha Polaka oraz Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza.

 

Prof. dr hab. Katarzyna Stroińska-Sierant pianistka, kompozytorka, aranżerka, jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kieruje Katedrą Instrumentalistyki i Wokalistyki Jazzowej. W 1997 roku zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy. Tworzy dzieła łączące stylistykę jazzową z muzyką poważną. Koncertowała w wielu krajach Europy, a także na Kubie. Jest cenionym pedagogiem, autorem publikacji, jurorem konkursów wykonawczych i kompozytorskich, wykładowcą warsztatów, konferencji i seminariów z zakresu improwizacji, fortepianu i teorii jazzu.

 

Jarosław Sierant – wszechstronny skrzypek, kulturoznawca, pedagog i manager. Należy do wąskiego grona skrzypków doskonale odnajdujących się w różnych gatunkach muzycznych współpracując zarówno z zespołami muzyki dawnej jak i formacjami jazzowymi. Absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec jazzowych prof. Henryka Gembalskiego.

 

Dawid Tokłowicz – to przedstawiciel młodego pokolenia muzyków jazzowych mogący poszczycić się wieloma laurami na ogólnopolskich festiwalach i konkursach wykonawczych. W minionym roku występował na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Era Jazzu w Poznańskiej Auli UAM. Doskonale odnajduje się w muzyce jazzowej, rozrywkowej, jest członkiem wielu formacji muzycznych, z którym nagrywa płyty i koncertuje Polsce i zagranicą.

Sławomir Tokłowicz – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu – Filia w Szczecinie, pod kierunkiem Jorgesa Valcarcela. Ma na swoim koncie współpracę z takimi grupami jak: Greenfields, Etna, MateO, Shalom, MBB, Orkiestra Zbigniewa Górnego, Zespół 33, Pinokio Brothers oraz bogaty dorobek płytowy. Ważne miejsce w jego działalności artystycznej zajmuje muzyka chrześcijańska, jest także organistą wykładowcą warsztatów.

Skip to content