Halina Borys. Obrazy. Zaproszenie na wernisaż

W sobotę 15 czerwca o g 17.00 Miejski Ośrodek Kultury  organizuje wernisaż wystawy Haliny Borys. Wyeksponowane w Galerii MOK obrazy będą dostępne dla odbiorców do połowy lipca.

 

Halina Borys ukończyła Państwową Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UAP) na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Dyplom u prof. Witolda Gyurkovicha w Pracowni Projektowania Wystaw i u prof. Magdaleny Abakanowicz w Pracowni Tkaniny. Malarstwo w pracowni prof. Norberta Skupniewicza i prof. Wacława Twarowskiego. Jej twórczość obejmuje dziedzinę malarstwa, tkaniny, projektowania witraży i mebla oraz wystawiennictwo. Organizatorka i kuratorka wielu plenerów, wystaw, konkursów i spektakli artystycznych.

Wyróżniona przez Ministerstwo Kultury i Sztuki odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Odznaczona medalem Zasłużona dla ,,Cepelii’’. Od 2013 Prezeska Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa w Okręg w Poznaniu Przynależność do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. W latach 1980 – 2006 Przewodnicząca Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej w Poznaniu przy Fundacji „Cepelia w Warszawie”. Prowadząca zajęcia z Podstaw Plastycznych na Teatrologii Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu, Techniki malarskie i warsztatowe oraz Rysunek odręczny na Kierunku Architektura i Urbanistyka w Wyższej Szkole Zawodowej KDE w Poznaniu (wcześniej od 2005 wykładowca przedmiotów : Rysunek odręczny, Projektowanie sztuki użytkowej na kierunku Ochrona Dóbr Kultury WST Kadry Dla Europy w Poznaniu.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe w dziedzinie malarstwa i tkaniny m.in. w warszawskiej Zachęcie, galeriach w Poznaniu(m.in. Galeria Garbary, BWA), w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Pałacu Górków w Szamotułach, Dworze w Koszutach, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Swoje prace pokazywała na wystawach za granicą (m.in. w Niemczech, Algierze, Hiszpanii). Brała udział w wielu Ogólnopolskich i Międzynarodowych Biennale Pasteli w Nowym Sączui w wystawach z nimi związanych.

Jej tkaniny znajdują się w zbiorach prywatnych i hotelach (m.in. Hotel Rady Wiceministrów Polska-Warszawa, Szwecja, Gruzja -Soczi). Projektantka witraży w kościołach (Gniezno, Deszczno, Jerzykowo, Piła, Chodzież, Kiszkowo, Cielcza, Imielno, Chwałkowo, Wylatkowo, Krotoszyn, Sarbinowo ) na Zamku w Sierakowie i w Pałacu w Sowińcu k. Kórnika.

 

 

Skip to content