„GIMNAZJALIŚCI RUSZAJĄ DO POWSTANIA” – w MOKu odbyła się edukacyjna gra przestrzenna

W 161. rocznicę wyruszenia 60 gimnazjalistów z Trzemeszna do Powstania Styczniowego  odbyła się gra przestrzenna „Gimnazjaliści wyruszają do Powstania”. Wydarzenie to miało miejsce  28 lutego 1863 roku.

Gra odbyła się w przestrzeni Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie wyznaczono 11 stanowisk  z zadaniami, które przygotowali uczniowie z klasy 2f I Liceum Ogólnokształcącego. Wcześniej wzięli oni udział w warsztatach z konstruowania gry przestrzennej, zorganizowanych przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Poznaniu Filia w Gnieźnie. Uczniowie ci jako wolontariusze czuwali również nad sprawnym przebiegiem gry. Zadania wymagały od uczestników nie tylko wiedzy historycznej na temat Powstania Styczniowego i Wyprawy Trzemeszeńskiej z 1863 roku, ale również umiejętności plastycznych (projekt odznaki i plakatu) i sprawności fizycznej (zbudowanie okopu, oddanie strzału do celu). O wykonaniu każdego zadania decydowały poprawność odpowiedzi i czas jego wykonania.

Wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą historyczną i kreatywnością o czym świadczyły niewielkie różnice w zdobytych przez nie punktach.

W grze wzięło udział 16 grup pięcioosobowych, reprezentujących szkoły podstawowe (klasy VII-VIII  ze Szkół Podstawowych: nr 1, nr 2, nr 3, nr 5, nr 6, nr 8, nr 12) i ponadpodstawowe z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego (I LO, II LO, III LO, ALO – 2 drużyny, ZSOiZ Trzemeszno, ZSE, ZSP nr 3 –
2 drużyny).

O zwycięstwo w grze rywalizowały w dogrywce drużyny z I i II Liceum Ogólnokształcącego, które zdobyły wcześniej po 80 punktów.  W dogrywce wygrała drużyna z II LO.

W grze nagrodzono 4 zwycięskie drużyny:

I miejsce – II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie,

II miejsce – I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie,

III miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie,

IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 im. H. Sienkiewicza w Gnieźnie.

Laureaci otrzymali bony upominkowe i egzemplarze książki „Granda w Gnieźnie”.  Dla każdego uczestnika przygotowano słodki upominek, a dla szkół okolicznościowe dyplomy.

Nagrody wręczyła Marta Pacak – dyrektor MOK.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy rozległej wiedzy na temat Powstania Styczniowego oraz  kreatywności.

———————————————————————————————————————————-

Projekt dofinansowany ze środków Biura “Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego “Powstanie Styczniowe 1863-1864”

 

Skip to content