Warsztaty edukacyjne dla dzieci, wykłady, spacer po Gnieźnie z przewodnikiem, a także wyjątkowy koncert „Wieczór na Fyrtlu” – oto wydarzenia tegorocznej odsłony festiwalu FYRTEL, który w całości inspiruje się dziedzictwem kulturowym Pierwszej Stolicy Polski.
Piątek, 24 listopada 2017 r.
17.00 „Zamki gnieźnieńskie” – wykład Tomasza Sawickiego.
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Na wykładzie przedstawione zostaną wyniki badań archeologicznych prowadzonych pod kierunkiem Tomasza Sawickiego w latach 80. i 90. XX w. na terenie północnej i południowej części Góry Lecha wraz z próbą zrekonstruowania całości założeń zamkowych z punktu widzenia archeologii.
Sobota, 25 listopada 2017 r.
11.00 – 13.00 „Zrób to sam w Muzeum: Tropem zamkowych murów…” – warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat.
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Zamki w Gnieźnie? To jedna z tych zagadek związanych z naszym miastem, na której rozwiązanie czeka niejeden pasjonat historii. Prace archeologiczne prowadzone na Górze Lecha potwierdzają istnienie fundamentów kamiennych wskazujących na istnienie aż dwóch zespołów zamkowych! Gdzie je odkryto, jak mogły wyglądać, kiedy powstały i do kogo mogły należeć? Podczas warsztatów postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania. Pracować będziemy na współczesnych mapach miasta z zaznaczonymi fundamentami zamków odkrytymi przez gnieźnieńskich archeologów. Aby odtworzyć całość zespołu zamkowego wykorzystamy odrobinę wiedzy i sporo wyobraźni!
Warsztaty poprowadzi Marta Karalus-Kuszczak.
Zapisy: edukacja@muzeumgniezno.pl/, tel. 61 426 46 41 w. 210.
13.00 – 14.00 „Gnieźnieńskie zamki z klocków LEGO” – warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat.
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Jak dokładnie wyglądały gnieźnieńskie zamki, tego chyba nigdy się nie dowiemy. Ale możemy przypuszczać, że musiały przypominać inne powstałe w tym okresie. Każdy porządny średniowieczny zamek powinien mieć: basztę, wieżę, mury obronne, bramę wjazdową i most zwodzony. Zbudujemy je z klocków LEGO i ustawimy na planach miasta, na których pracowaliśmy podczas pierwszej części warsztatów.
Warsztaty poprowadzi Bartosz Borowiak.
Zapisy: edukacja@muzeumgniezno.pl, tel. 61 426 46 41 w. 210.
19.00 „Wieczór na Fyrtlu”
Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie
W programie m.in.:
„Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich”
Niezwykła animacja ukazująca żywot św. Wojciecha oparta o sceny ukazane w kwaterach Drzwi Gnieźnieńskich.
„Legenda o księżniczce na gnieźnieńskim zamku”
Autorska wersja znanej nam wszystkim legendy w przejmującym wykonaniu laureata IV Konkursu Recytatorskiego VII Festiwalu Literackiego Preteksty – Adama Wędzikowskiego, na co dzień ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie.
„Zaklęta księżniczka”
Sensacja XI Przeglądu Teatrów Szkolnych „OFFKA”! Hipnotyzująca interpretacja tejże samej legendy w formie widowiska teatralnego przygotowanego przez Szkolną Grupę Teatralną „Utopia” ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Gnieźnie w reżyserii Iwony Kniaś.
„Ostatnia prosta”
Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Z jednej strony historia dojrzałego człowieka nasycona barwnym językiem literackim Jarosława „Mixera” Mikołajczyka, z drugiej pierwszorzędna improwizacja i storytelling. Ostatnia prosta to rodzaj obrazka układanego z pozornie nie pasujących do siebie puzzli. Szczera spowiedź animatora kultury, dziennikarza i regionalisty czy też kolejne niezwykłe przedsięwzięcie jednej z najbarwniejszych i najcenniejszych osobowości artystycznych Pierwszej Stolicy Polski?
Niedziela, 26 listopada 2017 r.
11.00 – 13.00 „Projektujemy wnętrza zamku” – warsztaty kreatywne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie/ sala 204
Po sobotnich warsztatach w Muzeum Początków Państwa Polskiego dzieci wiedzą już jak budowano zamki. Jednak w niedzielę w MOK-u będą mogły wykorzystać to co najważniejsze czyli wyobraźnię. Będziemy projektować sprzęty, które według dzieci mogły się znajdować na zamku, następnie przy użyciu różnych technik sprzęty te zostaną własnoręcznie wykonane i ozdobione.
Warsztaty poprowadzi Marta Pacak.
Zapisy: martapacak@mok.gniezno.pl, tel. 61 426 46 30 w.16
15.00 Spacer po Gnieźnie z przewodnikiem: „Śladami gnieźnieńskiego zamku i Reformacji”
Lokalna Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” zaprasza na kolejny spacer tematyczny po Gnieźnie, tym razem śladami gnieźnieńskiego Zamku oraz protestanckiego dziedzictwa Pierwszej Stolicy.
Miejsce zbiórki: siedziba Lokalnej Organizacji Turystycznej, Rynek 14.