Fotografia i fotografowie w Wielkopolsce 1918-1920 – wykład i spotkanie

Dokładnie za tydzień, w czwartek, 10 października, o g. 18.00 zapraszamy do Domu Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu na wykład i spotkanie z mieszkańcami Gniezna.

Wykład dr Michała Krzyżaniaka z Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie będzie poświęcony wydarzeniom w Wielkopolsce zapoczątkowanym wybuchem Powstania Wielkopolskiego w dniu 27 grudnia 1918,które doczekały się bogatej dokumentacji ikonograficznej. Liczni fotografowie, cywilni jak i wojskowi, utrwalali na kliszach ważne wydarzenia zarówno oficjalne jak i wojskowe na obszarze całej Wielkopolski. Ich dorobek nie ogranicza się tylko do stricte reporterskiej działalności, ale znajduje odbicie w niezliczonych fotografiach portretowych lub pamiątkowych wykonywanych zarówno pod dachem lub na świeżym powietrzu. Ten w zasadzie nieobliczalny zbiór(liczne fotografie do dziś co rusz „wypływają” z szuflad czy zbiorów rodzinnych) stanowi fenomenalne świadectwo wydarzeń w Wielkopolsce, a czasem i poza jej granicami z lat 1918-1920.

Po wykładzie warto zarezerwować sobie trochę czasu aby posłuchać rodzinnych historii mieszkańców Gniezna i zobaczyć fotografie nigdzie nie publikowane – cenne historyczne źródło, niewątpliwie wzbogacące ikonografię powstańczą Ziemi Gnieźnieńskiej. W Domu Powstańca Wielkopolskiego rozmawiamy bowiem niejednokrotnie z mieszkańcami, którzy przynoszą swoje pamiątki (w tym zdjęcia). Tych niestety, ograniczeni projektem nie możemy umieścić na razie na ekspozycji, ale które zawsze możemy zeskanować i w formie prezentacji wyświetlić. To spotkanie ma także ośmielić mieszkańców Gniezna do takiego właśnie prostego podzielania się zasobami domowego archiwum, które współtworzy lokalną historię.

10.10-1

Skip to content