Fotografia i aparaty fotograficzne przed i po 1918 roku – czyli Małe Objazdowe “Muzeum” Fotograficzne w Domu Powstańca Wielkopolskiego

Fotografia to podstawowe medium, z pomocą którego komunikujemy współcześnie różne treści. Fotografia to także jedno z ważnych źródeł wiedzy w badaniach nad przeszłością. W Domu Powstańca Wielkopolskiego znajduje się sporo starych fotografii, które są niezwykle ważnymi pamiątkami z perspektywy dzisiejszych czasów. Skąd tyle zachowanych zdjęć z pierwszej ćwierci XXw.? Jak powstawały? Czym były wykonywane? Na te pytania odpowie z pewnością nasz gość Karol Wilczyński i jego Projekt MOMF – Małe Objazdowe „Muzeum” Fotograficzne, który już 30 marca, o g.17.00 będzie gościł w Domu Powstańca Wielkopolskiego.

Podczas spotkania połączonego z pokazem zostaną poruszone zagadnienia związane z powstawaniem fotografii w pierwszych dwóch dekadach XX wieku. Zostaną omówione między innymi: rodzaje aparatów fotograficznych, materiały światłoczułe, proces powstawania zdjęcia w zakładach fotograficznych oraz wykonywanie zdjęć poza atelier.

Na spotkaniu autor zaprezentuje sprzęt fotograficzny z własnej kolekcji, będą to aparaty typu BoxCamera, aparaty składane typu Box oraz rozpórkowe, aparaty podróże bez migawkowe, wielkoformatowe lustrzanki jedno-obiektywowe na błonę ciętą, powiększalnik na światło słoneczne, kopioramka czy też kopiarka stykowa. Zostanie wyjaśniona obsługa i różnice w konstrukcji tychże urządzeń fotograficznych.

To spotkanie nie tylko dla zakręconych w temacie foto-sprzętu – serdecznie zapraszamy wszystkich zachęcając do przyniesienia własnych aparatów, o których będzie można porozmawiać z Panem Karolem po zakończeniu głównej części wykładu.

WSTĘP WOLNY.

Skip to content