Festiwal Literatury Gnieźnieńskiej

W ramach „Wielkiej i małej literatury Gniezna. I-go Całorocznego Festiwalu Literatury Gnieźnieńskiej” wg koncepcji artystycznej Dawida Junga, w najbliższą sobotę (21 grudnia o godz. 18:00) w Starym Ratuszu odbędzie się kolejna odsłona festiwalowa pt. PIEŚŃ NAJPRZEDNIEJSZA Z PIEŚNI SALOMONOWYCH, czyli: Daniel Mikołajewski (zm. 1633 r. pod Gnieznem), jeden z najsłynniejszych współtłumaczy biblijnych w historii.
Daniel Mikołajewski urodził się w 1560 r., zmarł pod Gnieznem, we wsi Dębnica. Był pastorem, przyjacielem równie wielkiego poety Jakuba Gembickiego, twórcy polskiej hymnologii w XVII w. Mikołajewski przeszedł do dziejów kultury jako współtłumacz „Biblii gdańskiej” (1632), przekładu najpoczytniejszego w historii, który wśród polskojęzycznych ewangelików cieszył się największą popularnością aż do pocz. XX w.
Wykład o Danielu Mikołajewskim oraz Jakubie Gembickim poprowadzi Dawid Jung, natomiast arcydzieło literatury światowej, „Pieśń nad pieśniami”, usłyszymy w interpretacji gnieźnieńskich aktorów: Justyny Polkowskiej-Malickiej oraz Andrzeja Malickiego.
Justyna Polkowska-Malicka do 2015 r. pracowała w Teatrze im. A. Fredry, współpracowała z reżyserami, m.in.: Jerzym Hoffmannem (reż. „Bliżniaka z Wenecji”, 1980) oraz Zdzisławem Wardejnem (reż. „Świętoszek” [1992], „Moralność pani Dilskiej” [1996] i M. Kundery „Kubuś i jego pan” [2002]) i in., jako aktorka została uhonorowana m.in. poznańską nagrodą teatralną Biały Bez (1988). Andrzej Malicki, również przez lata związany z Teatrem im. A. Fredry, to znany i ceniony w Gnieźnie animator życia teatralnego, jako reżyser wystawił m.in. A. Fredro „Brytan Bryś” (1986), J. Brzechwa „Lis Witalis” (1991), L. Legut „Jak wykołować czarownicę” (1993) oraz „Grota Pełna Gwiazd” (1994), H. C. Andersen „Świniopas…” (2003), A. Malicki (adaptacja) „O księżniczce z zamku gnieźnieńskiego” (2008) i in., jako aktor w 1985 r. został uhonorowany prestiżowym Medalem Młodej Sztuki.
Po prezentacji staropolskiego przekładu, wśród publiczności zostaną rozlosowane książki, w których znajduje się m.in. „Pieśń nad pieśniami” w przekładzie Daniela Mikołajewskiego.
http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/11366/literatura_nieznana.html?fbclid=IwAR0ONlufTQGetb6x-huLVqEbFC7XXTgPFL0GpwhD8b1L9cXi4Q_j9TmPBNc

Literatura-Gnieźnieńska-Program-roczny

Skip to content