Festiwal Literacki „Preteksty” ma na celu podnoszenie świadomości literackiej gnieźnian; prezentacji i promocji polskiej literatury oraz ukazanie jej jako siły inspirującej, korespondującej z innymi formami wypowiedzi artystycznych. Szósta edycja tego Festiwalu odbędzie się pomiędzy 30 września a 2 października 2016 roku.
Atrakcyjna formuła festiwalu oparła jego program na trzech fundamentach:
ZBLIŻENIE – ukazanie literatury jako elementarnej część naszej codzienności,
INSPIRACJA – pokazanie, że Słowo może inspirować artystów,
SPOTKANIE – przybliżenie twórców do publiczności.
Literatura jest Przygodą,, a największą barierą jest problem z tym, by ją wreszcie rozpocząć. Wskazane trzy filary festiwalu to zaproszenie do takiej Przygody i to właśnie w Gnieźnie – miejscu, gdzie magia historii przekształca rzeczywistość.
Najważniejsze przedsięwzięcia VI Festiwalu Literackiego „Preteksty”:
- III Konkurs Recytatorski
Pomysłodawcą corocznego konkursu recytatorskiego towarzyszącego Pretekstom jest Andrzej Malicki, który jest związany z teatrem gnieźnieńskim. Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie razem z Panem Andrzejem Malickim ogłasza konkurs i określa jego temat. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym roku planuje się także utworzyć nową kategorię „Open” – w której mogą wziąć udział wszyscy chętni.
III Konkurs Recytatorski: konkurs recytatorski, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa wielkopolskiego, pn. „Niektórzy lubią poezję”
Koordynacja: Andrzej Malicki
Czas i miejsce: MOK, 1 października 2016r. g. 10.00 – 15.00
- Projekt fotograficzny „Światłoczułe Słowa”
Projekt fotograficzny skierowany jest do 10 młodych wielkopolskich fotografików (Mistrzów Obrazu) i polegający na wykonaniu przez nich cyklu zdjęć będących obrazami/ilustracjami do wcześniej wybranych wierszy (Mistrzów Słowa).
Idea projektu narodziła się 2 lata temu podczas rozmów z gnieźnieńskimi fotografikami. Okazało się, że takie zadanie jest inspirujące i prowadzi do zaskakujących efektów. Edycja w tym roku będzie rozszerzona do 10 uczestników wybranych w naborze otwartym. Każdy z nich przygotuje 1 zdjęcie do wybranego wiersza.
Wernisaż wystawy: piątek, 30 września 2016r., g. 19.00 hol MOK
- Spotkania autorskie
Spotkania autorskie to jeden ze stałych punktów festiwalu PRETEKSTY. Są to spotkania autorskie z wielkopolskimi pisarzami lub poetami, w tym laureatami nagród literackich będących wizytówkami Wielkopolski (np. Nagrody Fundacji im. Kościelskich).
W tym roku gościć będziemy:
-Panią Zofię Stanecką
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, godzina 10.00, 30 września 2016r.
– Panią Aleksadrę Dudczak
Restauracja White Taste, godzina. 16.00, 1 października 2016r.
-Panią Aleksandrę Domańską ,
Restauracja Misza-Masz, godzina. 17.00, 2 października 2016r.
- II Konkurs Poetycki o Nagrodę Andrzeja Krzyckiego:
Pomysłodawcą konkursu i Nagrody Krzyckiego jest Dawid Jung, poeta, regionalista i założyciel „Zeszytów Poetyckich”. W roku 2010 odbyła się pierwsza edycja Konkursu, która okazała się bardzo potrzebna i trafiona – pomogła przede wszystkim wypromować wielu młodych utalentowanych twórców. Nagrodą w Konkursie jest wydanie nagrodzonego tomiku wierszy. Konkurs poetycki skierowany jest do młodych poetów i poetek przed debiutem z całej Polski.
Czas i miejsce: Kawiarnia MISZ – MASZ, g. 15.00 – 17.00
- Koncerty artystów
To artyści wykonujący piosenkę autorską inspirowaną poezją. W tym roku gościć będziemy na scenie Marka Dyjaka.
Czas i miejsce: MOK, 30 września 2016r. g. 20.00
- Warsztaty literackie
Adresowane dla uczniów gnieźnieńskich przedszkoli i szkół podstawowych popularyzujących twórczość autorów związanych z Wielkopolską. Jeden ze stałych punktów festiwalu PRETEKSTY. Warsztaty przewidziane są w MOKu w dniu 2 października 2016 r., o godzinie 11.00