Zapraszamy 27.06.2017 (sobota) do Miejskiego Ośrodka Kultury na Festiwal Kultur Wschodniosłowiańskich.
Poniżej przedstawiamy program festiwalu:
14.00 Słowiański korowód – warsztaty taneczne dla dzieci – okazja na wspaniałą zabawę w takt muzyki ludowej z Rosji i Ukrainy. Zapraszamy dzieci i ich rodziców do tanecznego przekraczania barier kulturowych ! Narodowe tańce zza wschodniej granicy pozwolą najmłodszym na rozwój poczucia rytmu i naturalnej dla dzieci ciekawości świata. Warsztaty zostaną zrealizowane przez studentki Instytutu Kultury Europejskiej UAM z Rosji i Ukrainy (warsztaty dla dzieci od lat 3).
15.30 Wernisaż prac malarskich Ariny Sekachevej – młoda artystka z Irkucka, mieszkająca i studiująca w Gnieźnie, zaprezentuje swą własną wrażliwość i wizję otaczającego ją świata, którą od lat ekspresynie „przelewa” na malarskie dzieła.
16.00 Spotkanie z Panem Witoldem Horowskim Konsulem Honorowym Ukrainy w Poznaniu – Witold Horowski jest od lat zaangażowany w promocję kultury ukraińskiej w Wielkopolsce (jako organizator festiwalu Ukraińska Wiosna) oraz w pomoc mieszkającym tu Ukraińcom. Spotkanie będzie okazją do otwartej dyskusji na temat kulturowych i społecznych stosunków między Polakami i Ukraińcami. Prowadzenie: Dariusz Pilak (dyrektor MOK).
16.30 Quiz: Rosja i Ukraina – Co? Gdzie? Kiedy? Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy, w której przekonamy się co właściwie wiemy o naszych wschodnich sąsiadach. Zapewniamy – będzie wesoło, a nagrody będą atrakcyjne!
17.30 Koncert studenckiego zespołu „Samowar” – Zespół tworzony jest przez studentki i studentów Instytutu Kultury Europejskiej UAM. Po raz pierwszy zespół „Samowar” wystąpił na scenie koncertu wigilijnego w IKE w 2013 roku. Rosyjska ludowa piosenka „Święty wieczór”, zaśpiewana przez studentek z Rosji zrobiła furorę. Od tego dnia rozpoczęła się historia zespołu. Zespół „Samowar” był zaproszony z występem do liceów oraz gimnazjów. A w roku 2014 pojawił się pomysł zorganizowania koncertu ludowej muzyki słowiańskiej w ścianach Instytutu Kultury Europejskiej. Do zespołu się dołączyły studenci z Ukrainy oraz Polski. Od tego momentu zespół śpiewa w trzech językach: rosyjskim, ukraińskim oraz polskim, pokazując piękno kultur swoich narodów. W kwietniu 2014 roku zespół „Samowar” został zaproszony przez władze miasta na festiwal „Radości” w centrum Gniezna. A dzisiaj uczestniki zespołu podzielą się swym talentem z wami, tradycyjnie zaczynając swój występ piosenką, od której się rozpoczęła historia zespołu „Samowar”.
18.15 Prezentacja multimedialna Polsko-rosyjskie więzi naukowe – czy wiesz jak wielki wkład w poznanie Syberii mieli polscy uczeni? Czy słyszałeś o rosyjskich profesorach Uniwersytetu Warszawskiego? Multimedialna prezentacja będzie znakomitym uzupełnieniem degustacji, której będzie subtelnie towarzyszyć.
18.30 Degustacja potraw kuchni ukraińskiej i rosyjskiej – przez żołądek do serca! Zaczęliśmy od tańca, kończymy degustaacją, bo czy można lepiej poznać kulturę niż przez jej osobiste doświadczania? Studentki Instytutu Kultury Europejskiej UAM przygotują swe tradycyjne dania narodowe według sprawdzonych receptur, które znają z własnych domów. „Tak jak gotowały nasze babcie!” – zapowiadają. Będzie okazja skosztować między innymi tradycyjnych pierogów i pierożków, serniczków czy banosza z twarogiem. Ślinka cieknie, a będzie to również bez wątpienia znakomita okazja do długich rozmów i wzajemnego poznania się.