Fantasmagoria poleca…

Fantasmagoria  poleca: Świat Dysku
A co by było, gdyby gdzieś tam istniał świat, który zarazem jest i nie jest podobny do naszego? Świat nie w formie zbliżonej do kuli, ale w kształcie wielkiego dysku, dźwiganego przez cztery słonie płynące przez kosmos na grzbiecie gigantycznego żółwia. Absurdalne? I o to chodzi.
Dziś chcielibyśmy polecić wszystkim miłośnikom wspaniałych historii i ciut absurdalnego humoru sagę Świat Dysku napisaną przez Sir Terry’ego Pratchetta. Składa się ona z 41 głównych tytułów oraz wielu wydawnictw towarzyszących. To prześmieszna, mądra historia świata, który zamieszkują wiedźmy, czarodzieje, trolle oraz krasnoludy, a jednym z głównych bohaterów jest sam Śmierć. Jednocześnie jednak jest to świat, gdzie kiepsko funkcjonuje poczta, wędrowni sprzedawcy przekąsek oszukują na składnikach dań, a alchemicy właśnie przypadkiem wynaleźli celuloid i zaczęła się era Ruchomych Obrazków. Jest ciekawie, zabawnie i naprawdę oryginalnie.
Miłośnikom lektury polecamy sięgnięcie po pierwszą część cyklu, czyli „Kolor magii” opowiadającą o niezbyt utalentowanym, ale posiadającym zdumiewający instynkt przetrwania magu Rincewindzie, który zostaje przewodnikiem pierwszego w dziejach Dysku turysty.
Amatorom książek czytanych polecamy zaś wysłuchanie innej części cyklu – „Morta”, który dostępny jest za darmo legalnie na YouTube. Jest to historia chłopca, który został pomocnikiem samego Śmierci i pewnego dnia niespodziewanie będzie musiał przejąć obowiązki Ponurego Żniwiarza. Link do audiobooka: https://www.youtube.com/watch?v=eczDEMONLfg
 
Dobra wiadomość jest bowiem taka, że książek tych nie trzeba poznawać po kolei. Można, ale nie jest to konieczne. Dobrej zabawy!
#ZostańWDomu #kulturadlagniezna
98065722_672145563577648_5018101490699468800_n
Skip to content