Fantasmagoria poleca…

Fantasmagoria poleca: filmy z legendarnego Studia Ghibli

Ostatnio pisaliśmy o mandze, czyli japońskim komiksie, dziś parę słów o anime. Anime to po prostu japońska nazwa określająca produkcję (film, serial) animowany, ale na Zachodzie przyjęło się mówić tak na animacje pochodzące właśnie z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Tak jak i japoński komiks, anime nie jest przeznaczone wyłącznie dla młodszego odbiorcy. Pełni ono funkcję równoprawną do filmów aktorskich i skierowane jest często do widza dorosłego, poruszając ważne i trudne kwestie. Często zachwycają pieczołowitością wykonania, dbałością o szczegóły oraz nieszablonowym podejściem do tematu.

Szczególnie warto zapoznać się z magicznymi filmami animowanymi produkowanymi przez legendarne i znane na całym świecie Studio Ghibli. Oferuje ono mądre, przenikliwe spojrzenie na trudne sprawy w przepięknej oprawie graficznej.

Szczególnie warto polecić:

– dla młodszych: „Mój sąsiad Totoro” oraz „Ponyo” (filmy o przyjaźni i nieograniczonej mocy wyobraźni);

– dla starszych: antywojenny „Grobowiec świetlików” oraz opowieść o trudach koegzystencji cywilizacji i natury „Księżniczka Mononoke”;

– dla całych rodzin: wspaniałe historie o dorastaniu, jak „Podniebna poczta Kiki”, „Ruchomy zamek Hauru” oraz „W krainie bogów”.

Filmy dostępne są legalnie na jednej z największych platform streamingowych oraz na płytach DVD, zostały bowiem wydane w Polsce. Często można je także zobaczyć TVP Kultura.

A jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o historii Studia Ghibli oraz o tym, dlaczego warto sięgnąć po jego produkcje, polecamy film: https://www.youtube.com/watch?v=Qn7rKTeFsJQ

#ZostańWDomu #kulturadlagniezna

poleca (3)

Skip to content