Dom Powstańca Wlkp. przyłącza się do Nocy Muzeów

Gnieźnieńska Noc Muzeów 2022 odbędzie się już 14 maja – do akcji przyłącza się także, prowadzony przez Miejski Ośrodek Kultury, Dom Powstańca Wielkopolskiego. Na sobotnie popołudnie i wieczór, od 15:00 do 23:00, zaplanowano kilka atrakcji.

Na najmłodszych czekają aktywności na wystawie stałej: zwiedzanie z rodzinną kartą zadań, składanie papierowych modeli pojazdów zdobytych przez powstańców i zabawy plastyczne z wykorzystaniem dawnej fotografii.

Tylko na czas Nocy Muzeów ekspozycja DPW  wzbogaci się o mini-wystawę poświęconą dawnym gnieźnieńskim atelier fotograficznym, z prywatnej kolekcji gnieźnieńskiego przewodnika Rafała Jurke. Będą to fotografie z drugiej połowy XIX i pierwszej ćwierci XX wieku, z niemieckich i polskich zakładów fotograficznych. Te piękne, starannie wykonane fotografie będzie można zobaczyć w dwóch formatach – wizytowym i gabinetowym. Przedstawiają mieszczan gnieźnieńskich, w aranżowanych wnętrzach i konwencjonalnych pozach.

Dawnym zdjęciom dedykowany będzie także warsztat fotograficzny z Waldemarem Stube, który zaproponuje uczestnikom szereg foto-ćwiczeń, by wykonali samodzielnie rodzinne zdjęcie w klimacie retro – z wykorzystaniem np. własnych telefonów czy Polaroida. Warsztat jest otwarty, ale ilość miejsc ograniczona.

Dodatkową, wspaniałą rodzinną atrakcją będą planszówki z dreszczykiem emocji z Klubem Fantastyki Fantasmagoria. Ekipa zaproponuje gry figurkowe (Star Wars: X-Wing), planszowe (Fauna) i karciane (Magic: The Gathering), w sali na parterze Starego Ratusza – wejście od strony dziedzińca.

W programie:
15:00 – rozpoczęcie Nocy Muzeów w DPW