Dom Powstańca Wielkopolskiego dla najmłodszych

Instytucje kultury powoli wracają do funkcjonowania. Udostępniliśmy już bezpiecznie tj. w reżimach sanitarnych, ekspozycję w Domu Powstańca Wielkopolskiego.

A co jeszcze, oprócz wystawy o Powstaniu Wielkopolskim na Ziemi Gnieźnieńskiej dzieje się w Domu Powstańca? Mamy w ofercie stałe zajęcia dla dzieci i młodzieży cieszące się dużym zainteresowaniem. DPW to miejsce edukacyjne, do którego przychodzą już przedszkolaki. Ekspozycja została zaprojektowana z wykorzystaniem ilustracji, niewielką ilością tekstu oraz z pamiątkami, które w najmłodszych wywołują automatycznie skojarzenie z muzeum. Nie wyprowadzamy ich z błędu, bo skojarzenie jest poniekąd słuszne, a większość maluchów wie, jak się zachować na ekspozycji (np. że nie dotykamy eksponatów 😉

Na początku rozmawiamy o miejscu, do którego przyszli i z czym kojarzą słowo „powstanie”. To często zabawne ale i trafne skojarzenia, są pretekstem do ożywionej rozmowy i wstępem do dalszej pracy. Następnie najmłodsi oswajają miejsce pracując z prostą kartą zadań i zaglądają we wszystkie zakamarki ekspozycji, aby znaleźć rozwiązania. Szukają postaci powstańca, dzielnej sanitariuszki Julianny, liczą powstańcze rozetki. Bawimy się w opowiadanie historii z wykorzystaniem interaktywnej kolorowanki. Na koniec ćwiczymy pracę zespołową układając puzzle – współczesną mapę Polski, a ten kształt przedszkolaki bez problemu rozpoznają. Jeśli starczy czasu są i zabawy ruchowe i proste ćwiczenia nawiązujące do gnieźnieńskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Zajęcia w DPW z ograniczoną liczbą osób w grupie można zgłosić po wcześniejszym kontakcie t: 512 411 867 / e: dompowstanca@mok.gniezno.pl, niestety z wyłączeniem – dla bezpieczeństwa – wspomnianej interaktywnej kolorowanki.

#zostańwdomu  #kulturadlagniezna

Skip to content