Czytanie to odkrywanie siebie

Miejski Ośrodek Kultury wraz z Partnerami włącza się w popularyzację czytelnictwa. Wśród zaplanowanych wydarzeń udział w ogólnopolskim Narodowym Czytaniu oraz koncert poezji śpiewanej. Wydarzenia zaplanowane są odpowiednio na pierwszą i drugą sobotę września.

Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej odbędzie się w sobotę, 4 września o 10:00 na dziedzińcu Starego Ratusza. To ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo pod patronatem Prezydenta RP. Fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” zaprezentują uczestnicy warsztatów teatralnych oraz zaproszeni goście. Narodowe Czytanie ma nie tylko łączyć pokolenia, ale również dać możliwość uczestniczenia w nim osobom z różnymi dysfunkcjami. Dlatego też fragmenty dramatu zostaną odczytane przez osobę niewidomą i posługującą się językiem migowym. Wspólne czytanie zostanie poprzedzone krótkim wykładem polonistki Anny Kurzei-Pluty, wprowadzającym w treść i problematykę dramatu Zapolskiej. Oprawę plastyczną przedsięwzięcia będą stanowiły wystawy: kolaży przedstawiających współczesną panią Dulską, „żywych bohaterów” dramatu przygotowaną przez uczniów jednej z gnieźnieńskich szkół (Ekonomik) oraz różnych wydań dzieł Gabrieli Zapolskiej i literatury mieszczańskiej.

Z kolei 11 września na dziedzińcu Starego Ratusza odbędzie się koncert poezji śpiewanej „Stare Romanse Rosyjskie”. Wszak nie tylko zabawa słowem, gestem, obrazem, ale również muzyką może inspirować do sięgnięcia po dzieła literackie. Jest ona doskonałym uzupełnieniem przekazu literackiego. Na koncert obowiązują darmowe wejściówki do odbioru w starym Ratuszu.

Skip to content