Czytaliśmy Ballady i Romanse Adama Mickiewicza.

Ballady i romanse Adama Mickiewicza były motywem przewodnim tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Ponownie w gronie zaproszonych do udziału przedstawicieli władz samorządowych, instytucji kulturalnych miasta Gniezna, dyrektorów szkół oraz młodzieży szkolnej odczytane zostały zarówno najpopularniejsze, jak i te mniej znane utwory naszego wieszcza narodowego.
Wydarzenie rozpoczęło się przedstawieniem grupy teatralnej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki, które pod kierunkiem polonistki Anny Kurzei-Pluty zaprezentowało widowisko „Nadniemeńską sprawę dla reportera”, które powstało podczas warsztatów teatralnych realizowanych w ramach projektu „Nowe widzenie świata w Balladach i romansach Adama Mickiewicza”.
Następnie przyszedł czas na odczytanie wybranych Ballad i romansów, które rozpoczęło się fragmentem zaprezentowanym w języku migowym.  Odczytane zostały m.in. takie utwory jak: „To Lubię”, „Pan Twardowski”, „Romantyczność” czy „Świtezianka”.
Dzisiejsze wydarzenie było także okazją do obejrzenia wystawy prac plastycznych, które stworzyła młodzież na warsztatach „Komiksowa Romantyczność”, poprowadzonych Jarosława Grygucia. Nie zabrakło także muzycznej interpretacji wybranych ballad, która powstała podczas warsztatów muzycznych poprowadzonych przez Aleksandra Schimdta.

Wystawę wkrótce będzie można oglądać także w Starym Ratuszu, a owoc warsztatów muzycznych można wysłuchać na kanale Miejskiego Ośrodka Kultury na YouTube – Link do filmu

————————————————————————————————————————-
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie BALLADY I ROMANSE 2022”.