Na to spotkanie gorąco zapraszamy już w czwartek, 19.05 o godz. 11:00. Odbędzie się ono w Starym Ratuszu.
Spotkanie autorskie dwóch szczególnych poetów:
Ryszard Jerzy Grajek
Poeta i animator kultury. Urodził się w Gnieźnie. Jest Absolwentem Wyższej Szkoły Biznesu i Informatyki w Bielsku-Białej oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Wrażliwość na poezję towarzyszyła mu od młodzieńczych lat. Duch ten jest obecny całe dorosłe życie. Zrozumiał przeznaczenie gdy odkrył znak, pod którym się urodził: Kaliope. Twórczość z szafy na debiuty w czasopismach, wydawnictwach zbiorowych (krajowych i zagranicznych) oraz własne tomiki… długo czekała, która do dziś wypełnia dorobek literacki.
Jest autorem trzech własnych książek oraz dwóch zbiorowych. Drukowany w wielu wydaniach zbiorowych (antologiach i almanachach) krajowych i zagranicznych. Wiersze są tłumaczone na języki: czeski, słowacki, bułgarski, rumuński, litewski, angielski i telugu (Indie). Ostatnia książka pt. USKRZYDLENI (wyd.2022).
Inicjator i organizator Międzynarodowego Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice. Festiwalu, którego edycja Londyn –Warszawa – Czechowice-Dziedzice rozpoczęła się w 2013 rok. Jest gościem wielu zagranicznych festiwali.
Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich / Prezes Zarządu Oddziału Bielsko-Bialskiego od 2018 roku. Mieszka w Czechowicach-Dziedzicach.
Paweł Kuszczyński
Poeta i krytyk literacki.
Autor 11 tomików. Ostatnia książka wydana została w 2022 roku pt. Mądrość dobra.
Wiersze publikował w wielu antologiach współczesnej poezji polskiej i w czasopismach literackich. W kwartalniku literacko-artystycznym Metafora i w Dzienniku Poznańskim od 1996 roku drukował wiersze i recenzje książek.
Publikacje wierszy w prasie poznańskiej (Gazeta Poznańska, Głos Wielkopolski). Audycje i wiersze emitowane w rozgłośni poznańskiej Polskiego Radia – od 1963 roku, w Radiu Merkury (od 1993 r.) oraz w Radiu Emaus (od 2011 r.).
Współorganizator i juror ogólnopolskiego konkursu „Zanim pochłonie nas ekran”. Współredaktor almanachów poetyckich członków Nauczycielskiego Koła Literackiego. Współredaktor Spojrzenia, pisma Nauczycielskiego Koła Literackiego w Poznaniu.
Współorganizator Wtorków literackich prowadzonych przez Koło Literackie działające przy Klubie Nauczycieli w Poznaniu.
W latach 2004 – 2007 wiceprezes Ekologicznego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych EKO-ART.
Laureat Poznańskiej Jesieni Poetyckiej w roku 1962 oraz Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w roku 1987 (przewodniczący jury – Artur Sandauer). W roku 2009 książka poetycka Spotkanie pragnień otrzymała nagrodę literacką XXXII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego).
Za osiągnięcia w poezji i krytyce literackiej Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało mu w 2006 roku Srebrny Medal Labor Omnia Vincit (Praca wszystko zwycięża). Za szerzenie twórczości poetyckiej wśród dzieci i młodzieży wyróżniony przez wójta gminy Kołaczkowo. W 2019 roku otrzymał Złotego Hipolita, a w 2011 roku medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 2011 roku jest prezesem Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, w poprzedniej kadencji (2006-2010 r.) był wiceprezesem.
Mieszka w Poznaniu.
Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Impresje Literackie”, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, w którym MOK jest partnerem.