Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. W 2023 roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza i poety oraz żołnierza armii Księstwa Warszawskiego, uczestnika kampanii napoleońskiej. Odznaczony przez cesarza Francji Napoleona Bonaparte Złotym Krzyżem Virtuti Militari oraz Odznaczeniem Legii Honorowej. Aleksander Fredro znany jest także jako twórca bajek, m.in. bajek i wierszy dla dzieci: „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”, „Osiołkowi w żłoby dano”, czy „Dwa koguty”. Dla starszych uczniów to przede wszystkim autor komedii (lektur) takich, jak „Zemsta”, „Śluby panieńskie”. Wielu gnieźnianom Aleksander Fredro kojarzy się z Teatrem im. Aleksandra Fredry, który kiedyś często wystawiał jego komedie.
Stowarzyszenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne Promyk od lat podejmuje działania, których celem jest popularyzowanie literatury i czytelnictwa, opartych na budowaniu więzi pokoleniowych. W tym roku, postanowili przypomnieć twórczość Aleksandra Fredry. Zgłoszony przez Stowarzyszenie projekt edukacyjno-artystyczny „Co pan na to, Panie Fredro?” uzyskał dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Partnerami projektu są Miejski Ośrodek Kultury i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie.
Docelowym adresatem działań projektowych są: przedszkolacy, uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej
oraz seniorzy, który będą aktywnie uczestniczyć w zajęciach i je współorganizować. Poprzez zabawę słowem, obrazem, gestem, ruchem, grę aktorską odbiorcy zostaną zainspirowani do sięgnięcia po utwory Aleksandra Fredry. Nie zabraknie też odwołań do biografii komediopisarza. Projekt łączy elementy edukacji polonistycznej, historycznej i artystycznej.
Realizację projektu zainauguruje edukacyjna gra przestrzenna dla uczniów klas V szkoły podstawowej. Siadając na „fotelu czasu” przeniosą się w czasy Aleksandra Fredry i poznają życie codzienne w czasach,
w których żył komediopisarz.
Zaplanowano także cykl zajęć edukacyjno-artystycznych, warsztaty rytmiczno-muzyczne w oparciu o takie teksty, jak: „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, „Osiołkowi w żłoby dano”, czy „Dwa koguty”.
Zwieńczeniem działań projektowych będzie wspólne świętowanie przez gnieźnian rocznicy urodzin Aleksandra Fredry na placu przed Teatrem jego imienia. Podczas wspólnego świętowania znani gnieźnianie będą czytali wybrane utwory pisarza.
W projektach realizowanych przez Promyk zwraca się dużą uwagę na budowanie więzi międzypokoleniowej. Seniorzy zawsze chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i aktywnie uczestniczą w przygotowywaniu poszczególnych działań.