Co można wyczytać w gazecie “Lech” z 1918 i 1919 roku?

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie i Archiwum Państwowe w Poznaniu zapraszają na wydarzenie pt. „Przekartkowane. Lech Gazeta Gnieźnieńska z lat 1918-1919”. 16 lutego 2024, o godz. 18.00, w sali na parterze w Starym Ratuszu. W jego trakcie zostanie zaprezentowany unikatowy rocznik Lecha z okresu Powstania Wielkopolskiego, a który został przekazany do zbiorów archiwum przez gnieźnian, Państwa Hannę i Władysława Suwalskich.

Wydarzenie organizowane jest w 105. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, formalnie kończącego Powstanie Wielkopolskie. 

Należy podkreślić, że żadna instytucja w Polsce nie posiada tak dużego zbioru Lecha. Gazety Gnieźnieńskiej z lat 1918-1919. Tym bardziej jest to wydarzenie szczególne, zaproszenie więc kierowane jest do wszystkich, którym bliska jest historia regionu i miasta, którzy chcą wiedzieć więcej nt Gniezna w burzliwym okresie Powstania. 

Gazeta Lech była pierwszą polską gazetą wydawaną codziennie w Gnieźnie od lat 90. XIX w. do II wojny światowej, wychodził od wtorku do niedzieli, a treściowo zawierał informacje ze świata, kraju i regionu. W okresie Powstania Wielkopolskiego Lech regularnie sprawozdawał wydarzenia polityczne i społeczne, które miały wówczas miejsce. Artykuły, obwieszczenia, nekrologi, ogłoszenia drobne dały nowe, nieznane dotąd światło na walki powstańcze i życie codzienne, co niezwykle wzbogaca naszą wiedzę o społeczeństwie, mieście i regionie tamtego czasu. W ramach wydarzenia odbędzie się: 

– prelekcja Marka Szczepaniaka, kierownika gnieźnieńskiego Oddziału APP, poświęconą  rocznikom Lecha z okresu Powstania Wielkopolskiego;

– wystawa planszowa wybranych numerów i fragmentów z Lecha. Gazety Gnieźnieńskiej.

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny.



Skip to content