Towarzystwo Śpiewacze ,,Dzwon”

Co: Towarzystwo Śpiewacze DZWON

Dla kogo: mężczyźni 14+

Kiedy: ŚRODA g.18

Kto prowadzi: Agnieszka Ksel

Koszt zajęć:

odrobina wiadomości: 

Towarzystwo Śpiewacze ,,Dzwon” powstało w 1864 roku, które w wyniku represji po 5 latach działalności uległo rozwiązaniu. W roku 1869 Bolesław Dembiński założył w Poznaniu Towarzystwo Centralne Harmonia, do którego włączają się członkowie gnieźnieńskiego chóru. W roku 1890 przekształca się w Koło Śpiewackie, a w 1931 Koło Śpiewackie przekształca się w Chór Męski Dzwon. 19 kwietnia 1931 roku odbył się pierwszy występ chóru z udziałem Orkiestry Wojskowej 69 pułku piechoty.,,Dzwon” wystąpił także  w rozgłośni Polskiego Radia w 1934 r. oraz uczestniczył w Ogólnopolskim Zjeździe Śpiewaków w Warszawie w 1936 r., gdzie na 46 chórów zajął 14 miejsce.

W wyniku działań II wojny światowej zginęli członkowie chóru: Kazimierz Muller, Adam Czarnota i Jan Bilski, który z księdzem dziekanem Mateuszem Zabłockim czynnie uczestniczył w 1939 roku w obronie Gniezna. Cudem ocalał sztandar chóru. Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku chór wznowił działalność i włączył się czynnie w życie społeczno – kulturalne Gniezna.Po latach sukcesów chór zawiesił swoją działalność artystyczną.

Turniej Miast pomiędzy Gnieznem i Kaliszem staje się sygnałem do wznowieniu pracy w 1971 roku. Po śmierci Zygmunta Janowskiego w 1990 r. chór obejmuje nowy dyrygent Maciej Kościelski – absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej.

Towarzystwo Śpiewaczo-Muzyczne ,,Dzwon” i Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie od 25 lat są organizatorami Gnieźnieńskich Spotkań Chóralnych ,,Stąd nasz ród”. Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z okazji Jubileuszu 130 – lecia nadał chórowi Złotą Odznakę Honorową i Medal za Zasługi dla Społecznego Ruchu Muzycznego. Chór posiada wiele pozostałych wyróżnień i nagród za Zasługi dla Miasta Gniezna i Wielkopolski. Chór otrzymał od PZChiO Złotą Odznakę Honorową z Wieńcem Laurowym.

Po długich staraniach udało się odnaleźć dokumenty potwierdzające powstanie Chóru Męskiego Dzwon w roku 1864. W związku z tym chór w 2019 roku obchodził będzie już 155-lecie istnienia. Prezesem od roku 2010 jest Bartosz Szczeszek.

 

 

Skip to content