Cech Rzemiosł zaprasza na zaległe, 600. urodziny

Z powodu pandemii koronawirusa, do skutku nie doszły planowany przez komitet organizacyjny, bogaty program jubileuszu 600-lecia gnieźnieńskich cechów rzemieślniczych. Zaległe obchody święta odbędą się pod koniec września, w nieco zmienionej formie.

Dokładnie 21 września 2020 roku minęło 600 lat od podpisania przez króla Władysława Jagiełłę najstarszego znanego statutu gnieźnieńskiego. Rzemiosło jako takie, z pewnością istniało od samych początków gnieźnieńskiego grodu – nie było ono jednak ujęte w ramy cechowe. Przy braku materiałów źródłowych, nie sposób określić dokładnie, kiedy pierwsze cechy zaczęły funkcjonować w Gnieźnie. Mogły powstawać dopiero po lokacji miasta, czyli w okolicach roku 1238, ale z pewnością wiadomo, że pierwszy statut, właściwie wilkierz, nadał król Władysław Jagiełło w 1420 roku. Od tego momentu można więc liczyć już udokumentowaną historię gnieźnieńskich cechów rzemieślniczych.

Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie przygotowywał się do swojego 600-lecia ponad rok, powołano komitet organizacyjny. Przyjął on bogaty plan realizacji jubileuszu – od konkursów w szkołach aż po bal, który miał się odbyć we wrześniu 2020 roku. Jeszcze zimą podejmowano próby, by obchody mogły odbyć się w uroczysty sposób. Niestety, pandemia pokrzyżowała plany organizacji przedsięwzięcia. Po zniesieniu części ograniczeń związanych z pandemią wiosną, działacze Cechu wznowili starania dla realizacji zaległych uroczystości.

25 września, w godz. od 10:00 do 13:00  na ulicy Rzeźnickiej zaprezentowane zostaną stoiska rzemieślnicze, gdzie podejrzeć będzie można tajniki takich zawodów jak, między innymi, cukiernika, kowala artystycznego czy stolarza.

Ponadto, w Starym Ratuszu od 25 września dostępna będzie jubileuszowa wystawa, a od 27 września do 1 października odbędą się warsztaty dla uczniów klas 4-8. Dzieci i młodzież poznają pracę cukiernika/piekarza, stolarza, budowlańca, mechanika samochodowego oraz fryzjera.

Skip to content