B. Kasprowicz bohaterem ostatniego tygodnia KFA

„Tydzień z Bohaterem”, czyli nowa propozycja w programie Królewskiego Festiwalu Artystycznego w Gnieźnie, wypełni ostatnie siedem dni tegorocznej edycji festiwau. Pierwsza odsłona tego wydarzenia będzie poświęcona Bolesławowi Kasprowiczowi – wielkiej postaci z kart historii pierwszej stolicy Polski.

Organizatorzy – Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Kultury – przygotowali na to siedmiodniowe wydarzenia m.in. liczne warsztaty, wykład i spacery historyczne oraz potańcówkę na dziedzińcu Starego Ratusza.

Tydzień z Bohaterem otworzy „Sekcja gimnastyczna” z Alex Freiheit, czyli warsztat ruchowy nawiązujący do wątku w biografii Kasprowicza – objęcia przez niego funkcji prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gnieźnie w 1918 r.  Lubiący aktywność fizyczną mogą zgłosić się na dwa różne warsztaty, 23 i 24 sierpnia o godz. 17:00. Zajęcia poprowadzi gnieźnieńska artystka Alex Freiheit, połówka słynnego duetu performatywno-muzycznego Siksa. Alex na co dzień korzysta z ćwiczeń gimnastycznych i pracuje z ciałem przygotowując ruch sceniczny do swoich występów i podzieli się swoim doświadczeniem z uczestnikami. Na te warsztaty obowiązują zapisy – zgłoszenia przesyłać można mailowo na adres: staryratusz@mok.gniezno.pl

Autorskie spacery historyczne to z kolei propozycje, które poprowadzą Rafał Wichniewicz i Jarosław „Mikser” Mikołajczyk. Obaj panowie są dobrze znani jako popularyzatorzy historii lokalnej, dlatego można się spodziewać przystępnie podanych, ciekawych i nieoczywistych opowieści. We wtorek, 24 sierpnia, o godz. 18:00, R. Wichniewicz przybliży konkurencję z jaką zmagał się Kasprowicz prowadząc swoją Fabrykę Wódek i Likierów, a w czwartek, 26 sierpnia, o godz. 17:30, J. Mikołajczyk poprowadzi słuchaczy szlakiem miejsc związanych z Kasprowiczem. Zbiórka na oba spacery przed wejściem głównym do Starego Ratusza przy ul. Chrobrego.

W programie nie zabraknie także propozycji dla łasuchów! W środę i czwartek, od godz. 16:00 odbędą się dwie części warsztatów kulinarne dla wszystkich pt. „Marmelady i powidła”. Poprowadzi je Piotr Przyborski, z zawodu kucharz, a z zamiłowania tancerz. Tytuł warsztatów nawiązuje bezpośrednio do wydanej przez Kasprowicza w 1918 r. książki pod tym samym tytułem. Podawał w niej konkretne przepisy na przetwarzanie różnych sezonowych owoców na smaczne marmolady i powidła – to z tych receptur skorzystają uczestnicy. Na warsztaty również obowiązują zapisy mailowe: staryratusz@mok.gniezno.pl

Wykład otwarty pt. „Bolesław Kasprowicz. Kupiec, organicznik, społecznik”, to z kolei kompleksowa i wielowymiarowa opowieść o bohaterze naszego tygodnia. Po lżejszych formach w trakcie spacerów historycznych, będzie to solidna dawka wiedzy o Kasprowiczu, o którym opowie prof. UAM Klaudiusz Święcicki w czwartek, 26 sierpnia, o godz. 19:00.

Dla najmłodszych uczestników, przygotowano  propozycje gier i zabaw ruchowych sprzed 100 lat. Pod tym hasłem, odbędą się trzy spotkania: pierwsze w ramach Objazdowego Domu Kultury, we wtorek od 11:00 do 13:00 (skwer S. Wyspiańskiego przy Galerii Piastovej), a kolejne w piątek  sobotę, od 12:00 do 14:00 już na dziedzińcu Starego Ratusza.

Labirynt z Bolesławem Kasprowiczem 29 sierpnia, w niedzielę, o godz. 12:00 to propozycja rodzinnego zwiedzania Starego Ratusza, podczas którego wpleciemy wątki związane z naszym bohaterem. Nie zabraknie różnorodnych aktywności angażujących małych i dużych uczestników. Zbiórka i start przed wejściem głównym do ratusza.

W trakcie Tygodnia z Bohaterem nie zabraknie także muzyki – spacerowi Jarka Mikołajczyka będzie towarzyszyć kapela podwórkowa RAJLENDER – Wielkopolska Mooza, a w sobotę 28 sierpnia o 17:00 na potańcówkę na dziedzińcu Starego Ratusza zaprosi gnieźnieński zespół Fan-Art.

Przez cały tydzień wydarzeniom będzie towarzyszyć wystawa plenerowa „Bolesław Kasprowicz-Wielki Obecny”, jak również ekspozycja w Domu Powstańca Wielkopolskiego, między innymi przywołująca właśnie Kasprowicza i jego zasługi w trackie powstańczego zrywu.

Program dzień po dniu:

23.08 – poniedziałek
• 17:00 „Sekcja gimnastyczna” z Alex Freiheit – warsztaty (dziedziniec Starego Ratusza)

24.08 – wtorek
• 11:00-13:00 „Retro gry i zabawy” w ramach Objazdowego Domu Kultury (skwer im. Stanisława Wyspiańskiego)
• 18:00 „Kasprowicz i konkurenci” – spacer z Rafałem Wichniewiczem (zbiórka przed Starym Ratuszem)

25.08 – środa
• 16:00 „Marmelady i powidła cz. 1” – warsztat kulinarny (dziedziniec Starego Ratusza)

26.08 – czwartek
• 16:00 „Marmelady i powidła cz. 2” – warsztat kulinarny (dziedziniec Starego Ratusza)
• 17:30 „Po śladach. Bolesław Kasprowicz – tytan pracy czy despota? Trudne oblicza patriotyzmu” – spacer z Jarosławem Mikołajczykiem i zespołem Rajlender – Wielkopolska Mooza (zbiórka przed Starym Ratuszem)
• 19:00 „Bolesław Kasprowicz. Kupiec, organicznik, społecznik” – wykład prof. UAM dr hab. Klaudiusza Święcickiego (dziedziniec Starego Ratusza)