Data: 20.10.2024 | g. 16.00 | hol główny Miejskiego Ośrodka Kultury
Wystawa w ramach 7. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, który odbędzie się w dniach 11-31.10.2024 pod hasłem Wobec Wody.
20 maja 2024 roku Gniezno stanęło w obliczu nieprzewidywalnej potęgi natury. Nagłe załamanie pogody, które objawiło się gwałtownym gradobiciem i intensywnymi opadami deszczu, zamieniło miasto w scenerię przypominającą apokalipsę. W ciągu kilku chwil spokojne uliczki Gniezna zamieniły się w rwące potoki, a kawałki lodu spadające z nieba dokonały wielu zniszczeń. Mieszkańcy miasta i okolic zostali zmuszeni do walki z żywiołem, którego spektakularna siła pokazała, jak szybko nasza codzienna rzeczywistość może zostać wywrócona do góry nogami.
Wystawa „W cieniu żywiołu: Gniezno 20 maja 2024” to unikalna okazja do spojrzenia na te dramatyczne wydarzenie oczami tych, którzy je przeżyli. Dzięki fotografiom i filmom nadesłanym przez mieszkańców, możemy doświadczyć tego, jak wyglądała walka z żywiołem, jakie były jego skutki oraz jak szybko zmieniło się oblicze naszego miasta. Każdy z prezentowanych materiałów opowiada osobistą historię, tworząc poruszający kolaż emocji, towarzyszyły w tym dniu – od zaskoczenia, przez strach, po solidarność w obliczu wspólnego zagrożenia. Zdjęcia (aż 241 fotografii zostało nadesłanych) zostały wykonane telefonem, jak również aparatami fotograficznymi. W ramach open call zgłosiło się do współdziałania 35 zgłoszeń (dwa z przyczyn organizacyjnych nie zostały uznane). W zgłoszeniach dodane zostały także filmy, które zaprezentowane będą na wystawie. Wybór zdjęć okazał się bardzo trudny, ale dzięki temu mamy nadzieje, że wystawa będzie bardzo interesująca.
Kuratorem wystawy jest Waldemar Stube, którego doświadczenie w pracy z materiałami dokumentalnymi pozwoliło na stworzenie głębokiej i autentycznej narracji. Współpraca z Martą Kuszczak-Karalus oraz zaproszonym do współpracy dziennikarzem Rafałem Wichniewiczem z portalu gniezno24 dodatkowo wzmacniają przekaz wystawy, ukazując siłę społeczności w obliczu katastrofy.
Zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury, aby wspólnie przeżyć te emocje i zastanowić się nad kruchością naszego otoczenia, a także nad siłą, która tkwi w jedności i wzajemnym wsparciu w trudnych chwilach. Wystawa jest hołdem dla wszystkich tych, którzy tego dnia stawili czoła żywiołowi, oraz przypomnieniem, jak szybko nasza codzienność może zostać zakłócona przez siły natury.
Wystawa prezentowana w ramach Nurtu Regionalnego 7. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki „Wobec wody”.
30 LAT WSPÓŁPRACY POLSKO-WĘGIERSKIEJ
18 października | g. 18.00 | Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.
wystawa czynna 18.10.-12.11.2024 r.
W połowie października zapraszamy do Galerii MOK na wystawę fotograficzną będącą podsumowaniem 30. lat współpracy miast Esztergom i Gniezna. Na ekspozycję składają się autorskie fotografie węgierskich twórców Atillii Mudraka i Aniko Hock oraz plon polsko-węgierskiego pleneru fotograficznego, koordynowanego przez gnieźnianina Władysława Nielipińskiego. Wymienione osoby były od lat twórczo i aktywnie zaangażowane w podtrzymywanie polsko- węgierskiej wymiany kulturowej.
Historia kontaktów polsko – węgierskich rozpoczęła się w latach 90. ubiegłego wieku, w ramach Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Esztergom. Gdy podobne towarzystwo powstało w Gnieźnie, kontakty zintensyfikowały się. Współpracę sformalizowano w ramach oficjalnej umowy pomiędzy władzami miast, a jej plonem był szereg inicjatyw – projekty unijne, turnieje sportowe, wyjazdy studyjne, plenery artystyczne i szeroko rozumiana współpraca w dziedzinie kultury. Nie bez znaczenia jest fakt, że miasto Esztergom jest jednym z najstarszych węgierskich miast, podobnie jak Gniezno. Założone w 960 r. przez księcia Gejzę jako stolica budzi oczywiste skojarzenia z I stolicą Polski i postacią koronowanego w gnieźnieńskiej katedrze Bolesława Chrobrego. Tych podobieństw jest znaczenie więcej.
Krótko o twórcach na wystawie: Attila Mudrak to zawodowy fotograf pochodzący z Esztergom. Fotografuje przedmioty, obiekty sakralne i plenery Niecki Karpackiej. Jego fotografie ukazują związki architektury z przyrodą. Jest fotografem przy esztergomskim Muzeum Chrześcijaństwa. Członek licznych towarzystw fotograficznych, nagradzany i doceniany, swoje prace prezentował w Austrii, Finlandii i w wielu miastach w Polsce, w tym w Gnieźnie w 2008r. Aniko Hock to fotografka dokumentalistka życia miasta Esztergom. Tematyką jej fotografii jest miasto, Dunaj i przyroda oraz relacje z prywatnych dalekich podróży. Współpracuje z władzami miasta Esztergom i licznymi stowarzyszeniami. Swoje zdjęcia regularnie publikuje w sieci, prasie lokalnej i ogólnokrajowej. Władysław Nielipiński to gnieźnieński animator kultury i fotograf. Organizator licznych warsztatów, plenerów, konkursów i wystaw fotograficznych. Jedną z form jego aktywności były warsztaty fotograficzne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które regularnie realizował w różnych wielkopolskich miejscowościach. Z czasem te warsztaty nabrały charakteru międzynarodowego. Dlatego na wystawie nie zobaczymy jego autorskich prac, a plon warsztatów polsko-węgierskich zorganizowanych w 2017r. w sąsiadującej z Esztergom miejscowości Chľaba. Wzięły w nich udział osoby z polskich Warsztatów Terapii Zajęciowej (z Poznania, Gębic i Wielenia) z uczniami Szkół Specjalnych ze Štúrova i Esztergom. Fotograficzny efekt tych warsztatów to przykładowy i wymierny efekt Polsko-Węgierskiej współpracy w jej 30. letniej historii.