Aktualna wystawa

W Galerii
Nowa wystawa czasowa to prezentacja twórczości ilustratorki i plakacistki z młodego pokolenia, Dominiki Czerniak-Chojnackiej.
Wśród eksponowanych prac pokażemy 30 znakomitych prac – plakatów i afiszy społecznie zaangażowanych i kulturalnych. Część z nich jest związana z Muzeum Regionalnym w Słupcy, z której artystka pochodzi i z którą to instytucją współpracuje na polu projektowym od ponad 13-tu lat.
Plakaty Dominiki Czerniak-Chojnackiej zbudowane są na dowcipnych i przewrotnych wizualnych metaforach. Artystka w swoich projektach sięga po surrealistyczne strategie kolażowe, grubaśne linie i jaskrawe kolory, dynamiczne napisy i rozrzucone fonty. Prace te swą intensywną wizualnością emitują pola pozytywnej energii. Bez wątpienia jej twórczość kapitalnie wpisuje się w najlepsze tradycje polskiego projektowania graficznego. Plakatem do wystawy indywidualnej w gnieźnieńskiej Galerii MOK artystka zmierza ku nam wielką nogą-rulonem swojego plakatu.
       
Wystawa potrwa do 25 maja 2025 r.

Na holu
Zapraszamy na „ale dobre!” – wystawę składającą się z plakatów pochodzących z kolekcji plakatu filmowego z lat 60., 70. i 80. XX w. będących w zbiorach Miejskiego Ośrodka Kultury. To luźny przegląd wybranych 10 artystek_ów, których warto poznać w kontekście dzieła sztuki, jakim jest plakat.
Skąd się wzięły na Łubieńskiego 11?
Plakaty trafiły do MOK pod koniec lat 80. XXw., gdy zamknięto gnieźnieńskie kino POLONIA, mieszczące się przy ul. Bolesława Chrobrego.
Wśród plakatów z kolekcji znajdują się projekty ponad 120 artystek i artystów do znanych i zupełnie nieznanych filmów. Cześć z nich wyprodukowano w tzw. demoludach a więc do filmów radzieckich, bułgarskich, węgierskich, czechosłowackich czy rumuńskich. Są także plakaty do kinematografii amerykańskiej, francuskiej, angielskiej i oczywiście polskiej.
Wśród twórców i twórczyń posterów możemy znaleźć bardzo znane i wybitne postacie związane z tzw. polską szkołą plakatu. To zjawisko wyjątkowe na mapie sztuki światowej. Określenie polska szkoła plakatu powstało w latach 60. XXw. i odnosiło się do artystek/ artystów, który zdobyli międzynarodowe uznanie jako autorzy/autorki plakatów o tematyce społecznej, propagandowej czy kulturalnej. Choć nie tworzyli nigdy zwartej grupy artystycznej, mieli ogromny wpływ na wielu projektantów i grafików zachodnich. Ci uznali polską szkołę plakatu za bardzo oryginalne źródło inspiracji. Nie wszyscy autorzy i autorki z naszej kolekcji należeli do polskiej szkoły plakatu, ale ich projekty są równie niezwykłe, warte zachowania i prezentowania na wystawach.
Plakaty z kolekcji MOK są bardzo różnorodne. To przykłady plakatów autorskich czyli dzieł projektowania graficznego będąca bardzo indywidualną wypowiedzią o wysokich walorach estetycznych. Wiele z nich jest pełnych ironii i humoru, ujętych w oszczędną formę, przy użyciu fotografii i różnorodnego liternictwa.
Artyści/ artystki:
DANUTA (DANKA) BAGIŃSKA | BOHDAN BUTENKO | JAKUB EROL | ERYK LIPIŃSKI | LECH MAJEWSKI | BOŻENA JANKOWSKA | JAN MŁODOŻENIEC | ANDRZEJ PĄGOWSKI | FRANCISZEK STAROWIEYSKI | MIECZYSŁAW WASILEWSKI
Wystawa dostępna do końca kwietnia 2025 r. (w tzw. międzyczasie nastąpi wymiana plakatów)
Skip to content