9 września o godz. 16.30 zapraszamy na wernisaż wystawy Krzysztofa Owczarzaka pt. „Moje życie z fotografią”.
Krzysztof Owczarzak ur. w 1956 roku w Gnieźnie. Z fotografią związany amatorsko od młodzieńczych lat. Profesjonalnie od 1980 r. kiedy otrzymał dyplom mistrzowski fotografa i podjął pracę w Spółdzielni Fotograficznej w Poznaniu. W 1981 r. uzyskał dyplom instruktora fotografii i rozpoczął pracę w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Od 1984 r. pracował w Gnieźnieńskim Towarzystwie Jazzowym. W tym czasie wraz ze Zbigniewem Marczyńczykiem otworzył Zakład Fotograficzny. W latach 1980 – 1987 był członkiem klubu „Format”. W 1987 r. wyjechał z kraju najpierw do Grecji, a w 1992 r. osiedlił się na stałe w Kitchener Ontario w Kanadzie, gdzie mieszka i pracuje do dnia dzisiejszego. Najpierw jako tzw. „wolny strzelec” (Freelancer Photographer), a od 1992 w Ratheford Studio Kitchener Ontario. Od 1994 właściciel „K.O. Artistic Photography “. Współpracuje z „Foto Press International News Serwice” (Toronto) i Devaney Stock Photos Inc. (New York ).
Fotografie publikował w gnieźnieńskich „Przemianach” ale także w „Jazz Forum”, „Today’s Photographer”, „Photographers Forum”, Trzykrotnie zdobywał nagrody w corocznym konkursie miesięcznika „Popular Photography” (USA) pt.: „The best of Photography” (w kategorii. „Ludzie” – 1994, 1995, 1997). Fotografie prezentował na kilkunastu wystawach, m.in,. w gnieźnieńskim MOK-u i w Galery University of Waterloo.
Po wernisażu o godz. 17.30 zapraszamy na koncert Krystyny Prońko. Bilety w cenie 60 zł. do nabycia w Miejskim Ośrodku Kultury.
Krystyna Prońko Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistka. Dyplom magistra sztuki uzyskała w 1979 r. na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Krystyna Prońko rozpoczęła karierę wokalną, w rodzinnym zespole „Refleks”. W 1973 r. wstąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie uhonorowano jej interpretację piosenek „Po co ci to chłopcze” i „Umarłe krajobrazy”. W 1975 r. powtórzyła swój pierwszy sukces opolski otrzymując główną nagrodę za utwór „Niech moje serce kołysze ciebie do snu” (J. Koman, M. Dutkiewicz). Piosenki w jej wykonaniu byty stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów np. radiowej listy przebojów „Trójki ” czy telewizyjnego „Studia Gama” a także Listy Przebojów I programu radiowego. Śpiewała (kilkakrotnie) na Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym, w Castlebar (Irlandia), Dreźnie. Biorąc udział w KFPP w Opolu wielokrotnie zdobywała najwyższe trofea i nagrody. W 1980r. została uhonorowana Piosenkarką Roku. Wysoką pozycję Krystyny Prońko potwierdzają zaproszenia do udziału w imprezach zagranicznych w takich krajach jak: USA, Niemcy, Kanada, Szwecja, Norwegia, Austria, Anglia, Australia, Czechy, Słowacja, Kuba, Bułgaria, Grecja, kraje byłego ZSRR – Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Gruzja, Azerbejdżan, Mołdawia. Krystyna Prońko nadal koncertuje i produkuje muzykę i imprezy artystyczne. Wydaje też wyprodukowane przez siebie nagrania pod znakiem Power Music Krystyna Prońko.
W 2007 r. ukazała się płyta „Poranne łzy i inne tęsknoty”. Znajdują się na niej najważniejsze piosenki nagrane od początku pracy artystycznej do września 2007 r. Dwie ostatnie płyty miały swoje koncerty radiowe w studiu „Trójki” im. Agnieszki Osieckiej” w Warszawie. Rok 2008 przyniósł parę nowych piosenek m.in. duet z Tomkiem „Lipą” Lipnickim pt. „Każda chwila” oraz piosenkę „Wpadłam tu”. W tym samym roku otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal Gloria Artis. Krystyna Prońko w 2012 roku wydała płytę pt. „Recital Trio Live: Prońko, Raminiak, Wendt”.
Uczestnictwo stałe w 65. sezonie kulturalnym
Z początkiem września ruszy kolejny juz 65. sezon kulturalny Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Mieszkańcy naszego miasta będą mogli spodziewać się pewnych zmian w funkcjonowaniu klubów, sekcji i zespołów, ale sprawdzone formy działalności naszego ośrodka pozostaną bez zmian.
Oprócz sekcji i klubów związanych z tańcem, teatrem, muzyką, plastyką, hobby i sportem, które wznowią działalność po przerwie wakacyjnej, przygotowanych zostało kilka nowych propozycji związanych z tańcem:
• grupy taneczne dla dzieci: Debeściaki (wiek 6-8 lat), Impuls (wiek 9-12 lat)
• grupa taneczna Super Dragon (wiek 31+) prezentująca takie gatunki jak hip-hop i elementy break dance
• grupa taneczna K-pop zupełnie nowa młodzieżowa grupa taneczna K-poperek, czyli dziewcząt zafascynowanych koreańską subkulturą muzyczną.
K-pop, czyli Korean pop to gatunek muzyki popularnej połączonej z tańcem, który powstał w Korei Południowej, a zawiera wiele gatunków muzycznych, łącznie z muzykę klasyczną. Eksperymentowanie z różnymi stylami muzyki i tańca przekształciły scenę muzyczną Korei. K-pop to mieszanka modnej zachodniej muzyki wysokoenergetycznego japońskiego popu, która przyciąga słuchaczy za pomocą powtarzalnych chwytliwych zwrotów i kroków tanecznych. K-pop to połączenie zarówno śpiewu, jak i rapu oraz przywiązywanie dużej wagi do część wizualnej występu oraz efektów scenicznych i tanecznych. K-pop stał się subkulturą młodzieżową, która dzięki internetowi stała się bardzo popularna wśród młodzieży na całym świecie.
Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą. Zapisy w sekretariacie.