14. Festiwal Literacki PRETEKSTY

Już po raz czternasty Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza na Gnieźnieńskie Święto Słowa – Festiwal Literacki PRETEKSTY. Tym razem świętować będziemy od 4 do 8 września.

Startujemy w środę, 4 września 2024. Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

Dzień Pierwszy – 4.09.2024

Już o godzinie 10:00 rozpocznie się spotkanie z Sylwią Błach – to kobieta wielu talentów – jest programistką, blogerką, modelką, a także pisarką. W swojej twórczości literackiej skupia się wokół horroru. W Bibliotece pojawi się jako autorka książki dla młodszych czytelników „Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory”.

Na spotkanie zapraszamy do “Domu Sąsiedzkiego pod Sówką” (ul. Staszica 12a).

Natomiast o godzinie 18:00 spotka się z Wami Andrzej Pilipiuk – jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy fantastyki.

Na spotkanie zapraszamy do auli WSCKZiU (ul. Mieszka I 27 / aula Medyka).

Dzień Drugi – 5.09.2024

17:00 aula WSCKZiU (ul. Mieszka I 27)

Elżbieta Urbaniak i Elżbieta Kowalska-Śmielecka – to emerytowane muzealniczki i pasjonatki historii Gniezna. Autorki wielu publikacji poświęconych naszemu miastu. Podczas Pretekstów opowiadać będą o swej najnowszej książce „Składy kupieckie i zakłady rzemieślnicze przy „pryncypalnej” ulicy w Gnieźnie w świetle lokalnej prasy z lat 1919-1939″. Dla miłośników Gniezna – spotkanie obowiązkowe!

19:00 aula WSCKZiU (ul. Mieszka I 27)

Vinceta Severskiego śmiało można nazwać gwiazdą polskiej powieści sensacyjnej. Jego powieści cenione są za szybką, wartką akcję z wieloma zwrotami oraz realistycznie zarysowaną pracę służb specjalnych.

Dzień Trzeci – 6.09.2024

O godzinie 18:00 w auli WSCKZiU (ul. Mieszka I 27) odbędzie się spotkanie z Anną Dziewit-Meller.

Anna Dziewit-Meller – pisarka i dziennikarka. Autorka książek dla dzieci, przedstawiających „historię w spódnicy”. W swoich powieściach przedstawia głównie historie kobiet. Feminizm i śląskość – to najbardziej charakterystyczne elementy jej twórczości.

Następnie przenosimy się na Latarnię na Wenei, gdzie wraz ze Stowarzyszeniem “Ośla Ławka” odbędzie się tradycyjny już Slam Poetycki (godz. 19:30), a po nim koncert (21:00):

1. Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais –spotkanie ze słowem mówionym odbędzie się już po raz jedenasty. Slam im. Franciszka Rabelais to niezmiennie okazja do usłyszenia przedstawicieli i przedstawicielek lokalnego środowiska, ale również poetyckich delegacji z całego kra

Smutny Tuńczyk – koncert  – najsmutniejsza ryba polskiej poezji. Ma trochę za płetwami, o czym pisze i mówi w piosenkach. Jego twórczość to mieszanka rapu, spoken wordu i indiepopu. Występował na festiwalach Great September i OPO Showcase. W tym roku ukazała się jego debiutancka płyta pt. “Nie przeszkadasz”.

Dzień Czwarty – 7.09.2024

Czwartego dnia PRETEKSTÓW odbędą się dwa spotkania w auli WSCKZiU (ul. Mieszka I 27) o godzinie 17:00 oraz 19:00.

Spotkanie autorskie z Joanną Jax – godz. 17:00

Joanna Jax – jedna z ulubionych autorek gnieźnieńskich czytelniczek i czytelników. W swojej twórczości najchętniej buduje wzruszające historie rodzinne, w które ingeruje wiatr historii.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim – godz. 19.00

Wojciech Jagielski to gwiazda polskiego reportażu. Ale oprócz tego podróżnik, dziennikarz i publicysta, były korespondent wojenny. Znany przede wszystkim z bezkompromisowości oraz reporterskiej dociekliwości.

Dzień Piąty – 8.09.2024

Piątego, ostatniego dnia spotkań autorskich Festiwalu Literackiego PRETEKSTY spotykamy się najpierw w auli WSCKZiU (ul. Mieszka I 27): o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie z Irminą Kosmalą oraz o godzinie 18:00 z Wojciechem Chmielarzem. Następnie przeniesiemy się do sali widowiskowej MOKu na spektakl Teatru Wszelki Wypadek o godzinie 20:00.

16:00 / aula WSCKZiU (ul. Mieszka I 27)

Irmina Kosmala – mgr filologii polskiej i mgr filozofii. Autorka Złudy (wyd. VipArt 2020), tryptyku Złuda albo dziennik pandemiczny (opublikowanego na stronie „Latarni Morskiej”) oraz wyróżnionego nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zbioru recenzji Itinerarium (wyd. Zeszyty Poetyckie 2023). Krótka historia nikczemności – to jej druga powieść, która zostanie zaprezentowana podczas Festiwalu Literackiego PRETEKSTY.

18:00 / aula WSCKZiU (ul. Mieszka I 27)

Wojciech Chmielarz to obecnie jeden z najbardziej cenionych twórców kryminałów. Jego książki są z sukcesami ekranizowane i adaptowane do słuchowisk. Nie ma sobie równych jeśli chodzi o umiejętność utrzymania napięcia, potrafi też zaskoczyć zakończeniem.

20:00 / sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury

Teatr Wszelki Wypadek: Monodram „O szkodliwości tytoniu” oparty jest na jednoaktówce Antoniego Czechowa. Tytuł jest jednocześnie tematem wykładu bohatera sztuki. Jego wystąpienie szybko jednak przeradza się w intymne zwierzenia o własnym życiu. Monolog postaci, w którym komizm przeplata się z tragizmem, ujawnia dramat człowieka uwikłanego w toksyczne relacje, udręczonego, bezsilnego.

Festiwal organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.

Wsparcia udzielają partnerzy: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, GUTW, KDoK, Stowarzyszenie “Fantasmagoria”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich OW w Poznaniu.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”