14. Fantasmagoria już za nami!

Japoński teatr, stroje z Gwiezdnych Wojen i spotkania z pisarzami

1350 uczestników, 170 punktów programu, 20 sal, 60 wolontariuszy i organizatorów oraz setki godzin spędzonych na kreatywnej zabawie. Tak w skrócie można podsumować zakończony w niedzielę 14. Konwent Fantastyki Fantasmagoria.

Między 12 a 14 lipca Stowarzyszenie Fantasmagoria zaprosiło do Miejskiego Ośrodka Kultury na trzydniowe, darmowe wydarzenie z ogromem atrakcji. Można było tam odwiedzić – często wypełnione po brzegi – sale: prelekcyjną i widowiskową (z wykładami popularnonaukowymi i popkulturalnymi), warsztatową (z licznymi konkursami i zajęciami praktycznymi) oraz mangi i anime (dla miłośników azjatyckiego komiksu i animacji).

Na amatorów gier wszelakich czekały dwie sale figurkowe i RPG-owe, a także sale LARP, gier rytmicznych, konsolowa, Touhou Room oraz ogromny Pokój Gier planszowych. Atrakcji nie zabrakło także w Kuźni 3D, sporej Strefie Star Wars oraz na Zielonym Zapleczu, gdzie można było się zrelaksować, wziąć udział w grach integracyjnych oraz w szalonym pokazie hobby horsingu, gdzie w rytm stukających kokosów trzeba było zaprezentować swoje umiejętności jeździeckie. Warto także wspomnieć, że po raz pierwszy w historii, Gniezno odwiedziło stanowisko literackiej Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

Z pozostałych atrakcji warto wspomnieć Strefę Wystawców, gdzie na prawie 20 stanowiskach można było zaopatrzyć się w gadżety i rękodzieło. Uczestnicy mieli szansę obejrzeć także wystawę kostiumów królowej Amidali, postaci znanej każdemu fanowi „Gwiezdnych Wojen”, szytych przez Aldonę Talarczyk z ATAT Costume Art. Strudzeni konwentowicze mogli się też napić pysznej kawy z gnieźnieńskiego lokalu CUD. Było także studio fotograficzne, ukochany przez wielu konkurs na poszukiwanie kodów QR, zwiedzanie miasta z przewodniczką oraz 8. Konwentowy Konkurs Cosplay.

W tym ostatnim wzięło udział 23 cosplayerów, którzy własnoręcznie wykonali swoje stroje i mieli odwagę zaprezentować je przed publicznością w specjalnie przygotowanej wcześniej scence. Występy oceniało profesjonalne jury w składzie: Ayo, Aldona Talarczyk, Marcjan Waselina oraz Paulina Lewandowska. Nagroda główna (o łącznej wartości 1800 złotych) trafiła do Desdemony za postać Elizabeth „Ashe” Caledonii z gry „Overwatch 2”. Nagrodę za debiut zgarnęła Lynx Cor za postać Scarlet Witch z „Doktor Strange w multiwersum obłędu”, a Nagroda specjalna Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie Dariusza Pilaka (1000 złotych) powędrowała do Esmeten, która wystąpiła jako Keya (postać własna). Wyróżnienie za najlepszą prezentację sceniczną otrzymała Grupa Psotne Buły (Ako, Miiharu, Kirimichi) za scenkę z Kota w butach. Wyróżnienia trafiły także do Alex (Grave Keeper z „Identity V”), Lexi (Tusken Warrior z “Gwiezdnych Wojen”), AntoninyMari (Blade z „Honkai Star Rail”) oraz Aki i Reo (Rosie i Alastor z „Hazbin Hotel”).

Konwent odwiedzili także goście literaccy, zaproszeni dzięki wsparciu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna: pisarka Joanna W. Gajzler, tłumacz komiksów Paweł Dybała, pisarz Michał Kubacki, autorka komiksów Unka oraz badacz popkultury japońskiej Łukasz Reczulski. Ponadto uczestnicy i uczestniczki konwentu mogli posłuchać relacji z podróży do Japonii w wykonaniu polsko-japońskiego małżeństwa z Yaki Kingu (oraz spróbować przygotowanych przez nich pyszności), a także zobaczyć jednoosobowy teatr japoński w wykonaniu polskiej grupy Kobito Rakugo.

Konwent przygotowało dwudziestu trzech organizatorów, których wsparło prawie pięćdziesięciu wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Organizatorami 14. Fantasmagorii byli: Arkadiusz Kukawa, Błażej Adamski, Robert Guziałek, Aleksander Jagiellicz, Adam Antuszewicz, Anna Dąbkowska, Magda Gronek, Piotr Dudek, Justyna Kaczmarek, Kasia Wierzbicka, Olga Tomczak, Klaudia Komosińska, Julia Jędraszewska, Filip Lewandowski, Tomasz Antosik, Wojciech Pietrzak, Kamil Giętkowski, Wiktoria  Ratajczak, Anna Jabczyńska-Adamska, Artur Adamski, Sara Szutarska, Mateusz Sójka oraz Wiktor Koliński.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Fantasmagoria, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie oraz Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.

Partnerzy: Szkoła Podstawowa nr 2 w Gnieźnie, Yaki Kingu, Kobito Rakugo, Kuźnia 3D, Pub Dziupla, Pizzeria Portofino, Polish Garrison 501st Legion, Rebel Legion Eagle Base, Jugger Rewolucja, Gostkon, Bykon, Pilkon, Jak będzie w Gensokyo – Sekcja Touhou, Konwencik, Fantastyczne Bitewniaki, Manda`Yaim, Cud – specjaliści od kawy, Hobby Horse Września, Drugi Front i Druga Talia – sekcje klubu fantastyki Druga Era, Archon Studio.

Sponsorzy: Cosplay Craft, Sklep z mangą i anime Inuki, Drukarnia Majorczyk, Playmaty.pl, Sklep Polski oraz Audio Serwis Janusz Jóźwiak.

Wydarzenie było częścią Królewskiego Festiwalu Artystycznego.