W tym roku aż dwa dni, z uwagi na ustalenie 27 grudnia świętem państwowym, Gniezno świętować będzie 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Będzie to doskonała okazja, by zwiedzić gnieźnieński Dom Powstańca Wielkopolskiego, wziąć udział w specjalnych warsztatach czy koncercie.
Obchody rozpoczną się w poniedziałek 27 grudnia. Rano prezydent Gniezna Tomasz Budasz z grupą uczniów z gnieźnieńskich szkół podstawowych zapali znicze na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra i Pawła. Przez cały dzień będzie można zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego, w którym z okazji rocznicy została powiększona ekspozycja o kolejne plansze pn. „Kobiety w Powstaniu Wielkopolskim”. Również w Domu Powstańca o godz. 11:00 odbędą się warsztaty składania modeli pojazdów z czasów Powstania Wielkopolskiego. To propozycja dla dzieci i dorosłych lubiących niespieszną pracę z papierem, nożyczkami i klejem. Będzie można poćwiczyć koncentrację, cierpliwość i wyobraźnię przestrzenną podczas zginania papieru aby skonstruować lokomotywę pociągu pancernego „Danuta”, samolotu typu LVG lub samochodu pancernego „Pułkownik Grudzielski”. Wszystko pod czujnym okiem Bartosza Borowiaka, autora projektów ww modeli, popularyzatora wiedzy o Powstaniu i kolekcjonera klocków Lego, z których buduje historyczne modele pojazdów i architektury. Bartosz opowie dlaczego pojazdy miały imiona, gdzie i w jakich okolicznościach zdobyli je powstańcy, oraz który z nich był największym łupem wojennym. Ze względu na obowiązujące obostrzenia na warsztat należy się zapisać: dompowstanca@mok.gniezno.pl
Wieczorem 27 grudnia na miejskich kanałach w mediach społecznościowych zostanie opublikowana nagrana wcześniej rozmowa pod hasłem „Służyli Niepodległej” z udziałem Waldemara Kiełbowskiego oraz Wojciecha Jędraszewskiego.
Tradycyjnie 28 grudnia, w rocznicę wybuchu Powstania w Gnieźnie, odbędą się miejskie uroczystości. O godz. 11:00 w kościele św. Piotra i Pawła odbędzie się Msza Święta a w samo południe oficjalne uroczystości z okazji roczni na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra. Od godziny 10:00 podobnie jak dzień wcześniej będzie można zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego. A o godz. 11.00 i 17.00 zapraszamy na dwa spotkania z teatrem Kamishibai pt. „Powstańcza opowieść”, po których odbędą się warsztaty plastyczne. Teatr Kamishibai to japoński teatr ilustracji, którego tradycja sięga głęboko w przeszłość. Choć pochodzi z Dalekiego Wschodu uniwersalność jego formuły pozwala opowiedzieć każdą historię. My więc opowiemy Wam o Jance, Staszku i gorących choć grudniowych wydarzeniach w Poznaniu 1918 roku. Ze względu na obostrzenia covidowe, na spotkania z teatrem i warsztatem trzeba się zapisać: dompowstanca@mok.gniezno.pl.
O godz. 18:00 przed Starym Ratuszem odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych razem z Garwolińskim Teatrem Muzycznym „Od czapy”. Tego dnia na miejskich kanałach w mediach społecznościowych zostanie opublikowany film „103 słowa do Powstańca”.
Zarówno 27 jak i 28 grudnia w miejskich autobusach i przed Starym Ratuszem emitowana będzie patriotyczna audycja z udziałem najmłodszych mieszkańców Gniezna, a budynki użyteczności publicznej zostaną podświetlone w ramach w programu pn. „Nasze Powstanie WielkoPOLSKIE”.