Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie serdecznie zapraszają we wtorek, 28 lutego 2023 roku o godzinie 17.00 na spotkanie autorskie z prof. Filipem Kubiaczykiem. Tematem przewodnim spotkania będzie nowatorska książka „Historia, polityka i media – rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii 2” – Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Poznańskiego.
W jaki sposób piłka nożna rozkodowuje wzajemne zależności zachodzące pomiędzy historią, polityką i mediami w kontekście piłki nożnej w Hiszpanii? W jaki sposób władze państwowe wykorzystują popularność i masowość piłki nożnej do realizacji celów politycznych? Czy poprzez zdarzenia i emocje towarzyszące spotkaniom dwóch klubów piłkarskich, można pokazać więcej niż tylko mecz? Odpowiedzi między innymi na te pytania usłyszycie Państwo podczas spotkania z prof. Filipem Kubiaczykiem.
prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk – Historyk, historyk kultury, hispanista, pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Badań Diachronicznych Instytutu Kultury Europejskiej UAM. Autor licznych artykułów w języku polskim, hiszpańskim i angielskim oraz recenzji książek naukowych wydanych w Polsce i Hiszpanii. Publikował m.in. w „Klio. Czasopismo Poświęcone Dziejom Polski i Powszechnym”, „Przeglądzie Narodowościowym” i „Studiach Iberystycznych”. Uczestnik i organizator wielu konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych, a także organizator i tłumacz z języka hiszpańskiego wykładów gościnnych w IKE UAM. Wykładał i odbywał staże naukowe w Saragossie (Universidad de Zaragoza) i Barcelonie (Universitat Pompeu Fabra, Universitat de Barcelona). Popularyzator wiedzy historycznej, m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, na antenie Radiowej Trójki (audycja Anny Marii Gizy), Radia Merkury oraz Programu 4 PR. Udzielał wywiadów m.in. dla Weszło FM i TVP Sport oraz podcastu „Podróż bez paszportu” i 9CAMPNOU. Prywatnie fan piłki nożnej i wierny kibic Realu Zaragoza. Jego książka „Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii” została wybrana Sportową Książką Roku 2020 w kategorii historia.
Rozmowę poprowadzi Grzegorz Buczkowski (Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie)
Miejsce spotkania:
Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie
ul. Kostrzewskiego 5-7
Wstęp wolny