Niezwykła „HISTORIA JEDNEGO OBRAZU” – spotkanie z obrazem Witolda Wojtkiewicza

W Międzynarodowym Dniu Ochrony Zbytków zapraszamy na Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie zaprasza na spotkanie z obrazem „Emocja” z 1907r., który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie w Gnieźnie.  Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia (wtorek), o g. 18.00  w sali koncertowej w Starym Ratuszu.

To będzie spotkanie także z panem Jerzym Kaźmierczakiem, gnieźnieńskim kolekcjonerem i antykwariuszem, który przez 20 lat odkrywał tajemnicę dzieła, którego jest właścicielem.

Obraz „L’émotion” (EMOCJA) powstał w Paryżu podczas krótkiego pobytu Wojtkiewicza w tym mieście. Dzieło zostało wówczas sprzedane prywatnemu kolekcjonerowi i przez lata nie było wiadomo, co się z nim stało.  Odnaleziony został dopiero w 2008 roku w Niemczech, gdzie trafił w ręce gnieźnianina.

Badania rentgenowskie wykazały, że dzieło skrywa tajemnicę – pod warstwą malarską znajduje się inny obraz, a to niejedna zagadka. O wielu innych interesujących faktach związanych z obrazem będzie można usłyszeć podczas spotkania.

Witold Wojtkiewicz[1879-1909] to polski malarz i grafik żyjący na przełomie XIX i XX w., związany ze środowiskiem warszawskim i krakowskim artystów Młodej Polski i zaliczany do czołowych jego przedstawicieli. Twórczość Wojtkiewicza reprezentuje symbolizm i wczesny ekspresjonizm. Przez niektórych badaczy artysta zapowiada także nurt burzący logiczny porządek rzeczywistości, z pogranicza jawy, snu i fantazji czyli surrealizm.

Wojtkiewicz na dwa lata przed śmiercią, 23 maja 1907 r., w Paryżu w Galerii Druet otwiera indywidualną wystawę obrazów. Słowo wstępne do katalogu wystawy pisze wówczas wybitny literat francuski André Gide. Gide zachwycał się twórczością polskiego malarza stawiając go na równi z tak wybitnymi postaciami ówczesnej sztuki jak Honoré Daumier, Edgar Degas, Henri Toulouse – Lautrec czy Pierre Bonnard.