Koncert Muzyki Dawnej w ramach cyklu koncertów organowych szlakiem cesarza Ottona III

Koncert Muzyki Dawnej odbędzie się 24 czerwca 2018 r. o godz. 16.30 w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie. Koncert „Dziękczynienie za Niepodległą” rozpocznie XVI Polsko – Niemiecką Pielgrzymkę Ekumeniczną Szlakiem Ottona III.

 

Wykonawcy:

Trąbka – Mariusz Skotnicki

Swoją przygodę z muzyką zainicjował w wieku 9 lat. W 1997 r. rozpoczął edukację w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Ukończył podstawową szkołę muzyczną, następnie liceum muzyczne.

W 2011 roku ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale instrumentalnym w klasie trąbki. Kontynuował edukację muzyczną na studiach II stopnia na wydziale instrumentalnym o kierunku – muzyka dawna i specjalności – trąbka naturalna, które ukończył w roku 2013. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Opery Nova w Bydgoszczy oraz Capella Thoruniensis. Jako solista debiutował w 2009 roku na I Zambrowskim Festiwalu Organowym.

 

Organy – Paweł Pawłowicz

Absolwent wydziału instrumentalnego bydgoskiej Akademii Muzycznej w specjalności organy oraz klawesyn, a także Instytutu Muzycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w specjalności dyrygentura chóralna. Od 2012 roku pracownik dydaktycznym Katedry Muzyki Dawnej macierzystej uczelni. Odnosi sukcesy również na polu muzyki wokalnej, będąc członkiem, prezesem i współprowadzącym Męski Zespół Chorałowy AM w Bydgoszczy wykonujący repertuar od średniowiecza do współczesności ze szczególnym uwzględnieniem chorału gregoriańskiego. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich w swoich specjalnościach. Współpracuje z światowej klasy ekspertami w dziedzinie muzyki dawnej, których skupia Katedra Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracuje także z Sanktuarium Jasnogórskim. Był pomysłodawcą, organizatorem oraz dyrektorem artystycznym festiwalu Letnie Koncerty Organowe i  Kameralne w Dobrodzieniu w latach 2010-2015. Od roku 2013 jest organistą i dyrygentem w parafii św. Antoniego w Bydgoszczy.

 

Sopran – Maria Mateja

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Wokalno- Aktorskim w klasie śpiewu solowego dr Kamili Kułakowskiej. Zadebiutowała na deskach sceny kameralnej Opery Nova rolą Laury w dziele C. Mollockera „Student żebrak”. Występowała w Filharmonii Pomorskiej, biorąc udział w Koncercie Karnawałowym pod batutą Zygmunta Rycherta (2011) oraz wykonując partię solową w Mszy C-dur „Koronacyjnej” W. A. Mozarta pod batutą Rafała Jacka Delekty (2012). Koncertowała w Pałacu Prezydenckim. Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie całego kraju.

 

Prowadzący:

Agata Skotnicka – sekretarz Pielgrzymki

Justus Werdin – koordynator Pielgrzymki ze strony niemieckiej

 

Repertuar:

  • fragment z Te Deum autorstwa M. A. Charpentier’a
  • Aria z Oratorium Mesjasz G. F. Händla: How Beautiful
  • Koncert obojowy w transkrypcji na trąbkę przy akompaniamencie organów autorstwa Marcello
  • Aria Rejoice z Oratorium Mesjasz G. F. Händla
  • Aria sopranu z towarzyszeniem trąbki Let The Bright Seraphim pochodzącą z Oratorium Samson G. F. Händla
  • Fantasia G – dur BWV 572 J. S. Bacha
  • fragment kantaty J. S. Bacha Bist du bei mir
  • Quia respexit z Magnificat J. S. Bacha
  • Psalm autorstwa Ch. Lindberga na trąbkę z organami
  • Panis Angelicus C. Francka w opracowaniu na sopran, trąbkę i organy

Skip to content