Kobiety Wolności. O Bohaterkach Powstania Wielkopolskiego – zapraszamy na wykład popularyzujący 19 października o 18.00 w Starym Ratuszu.

O czym jest ten projekt?
Jest kontynuacją działań prowadzonych w Domu Powstańca Wielkopolskiego, którego opiekunem jest MOK w Gnieźnie. W 2022 r. rozpoczęliśmy działania mówiące o kobietach w powstaniu dzięki projektowi kulturalno-edukacyjnemu „Okulary Pelagii. O gnieźnieńskiej fotografce Pelagii Gdeczyk”.
Wiemy, że udział kobiet w Powstaniu jest uznany, a w ciągu ostatnich lat powiększył się stan wiedzy na temat konkretnych kobiet i ich dokonań od działania w organizacjach takich jak Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, przez skauting, po służby sanitarno-medycznej (w przeddzień powstania na tajnych kursach przeszkoliło się blisko 300 pielęgniarek), aprowizację czy służbę w łączności i zwiadzie. Wydarzenia z grudnia 1918 były skutkiem długoletniego procesu budowania społeczeństwa gotowego wywalczyć niepodległość, ale i ją zagospodarować.
Ważna idea „pracy organicznej” stanowiła ewolucyjne dochodzenie do wolności grup w społeczeństwie, które tej wolności nie miały. W drugiej połowie XIX zaczęło być słychać kobiecy głos. Na terenie zaboru pruskiego pojawiły się takie osoby jak Emilia Szczaniecka, Aniela Potulicka, ale przede wszystkim szereg tzw. panien z dobrego domu, które podejmują naukę nie tylko szycia, gotowania i haftu, ale matematyki, geografii czy historii. Rzesze bezimiennych matek, gospodyń domowych, dziewcząt coraz śmielej korzystało z emancypacji.
W ramach projektu zapraszamy na wystawę i wykład popularyzujący, lekcje dla dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli i szkół, warsztat metodyczny, warsztat międzypokoleniowy, spotkanie dla licealistek oraz pakiet materiałów edukacyjnych dla szkół.
Harmonogram na najbliższe tygodnie!
• 19.10 godz. 18.00 / Wystawa o kobietach w Powstaniu Wielkopolskim i wykład popularyzujący / Wojciech Jędraszewski
• 26.10 godz. 17.00 / Warsztat metodyczny dla nauczycieli: „Dlaczego potrzebujemy herstorii?”
W listopadzie także planujemy działania wokół tego tematu. Bądźmy w kontakcie!
—-
„Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”
Skip to content