Podsumowanie projektów zrealizowanych w 2019 roku

Początek 2019 roku obfitował z kontynuację dwuletnich projektów kulturalnych:

• Dom Powstańca Wielkopolskiego – warsztaty dla dzieci i młodzieży na nowej ekspozycji – Dom Powstańca Wielkopolskiego i dwa spektakle dla młodzieży „Planeta wolności”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 14 500,00 zł
  • Herosi Wolności – we współprac z Towarzystwem Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej Warsztaty budowania makiet z klocków lego w Kłecku i Gnieźnie, w ramach, których powstały makiety z czasów Powstania Wielkopolskiego: Starego Ratusza, koszar na ulicy Wrzesińskiej, Restauracji Perlickiego oraz kościóła w Kłecku. Projekt finansowany był przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 14 000,00 zł.
  • „Siła WspółPracy” – we współpracy z Związkiem Polskich Artystów Fotografików oddział Wielkopolski. Po zorganizowaniu wystawy sztuki fotograficznej pt. „Siła WspółPracy” Gnieźnie w 2018 roku wraz z katalogiem, wystawa w 2019 r. odwiedziła Nowy Tomyśl, Poznań i Piłę. Projekt finansowany był przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 2 500 zł.

Następnie:

„Sentymentalna podróż z Wandą Chotomską” – we współpracy z Stowarzyszeniem Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne PROMYK Gniezno. Projekt edukacyjny dla uczniów klas I-III szkół podstawowych Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego to projekt, który zrealizowaliśmy w 90. rocznicę urodzin Wandy Chotomskiej – królowej literatury dla dzieci. W ramach projektu zrealizowaliśmy: warsztaty literackie, warsztaty artystyczne, występ zespołu Gawęda, konkurs – kaligram ortograficzny, wystawa czasopism i inne. Projekt finansowany był przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 24 000,00 zł.

„W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Projekt „W zdrowym ciele – zdrowy duch” miał charakter lokalny poprzez odwołanie się do historii gnieźnieńskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, które powstało w roku 1887 i było piątym z kolei towarzystwem założonym w Wielkopolsce.

W ramach projektu odbyły się: wystawa „Pod skrzydłami Sokoła. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Gnieźnie”, Sokół i Seniorzy czyli Uskrzydleni Wiekiem – warsztaty międzypokoleniowe, Rajdy Sokole z Przewodnikiem, cykl warsztatów familijnych – Podwórkowa Akademia Umiejętności, Gnieźnieńskie Mistrzostwa Gier Podwórkowych i Zabawa Latowa w przestrzeni miasta, wydarzenie ZAKLĘCI W SOKOŁA.

Projekt ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.      20 000,00 zł

• Ponadto pozyskaliśmy 20 książek w ramach projektu „Zaczytany Dom Kultury” (Narodowe Centrum Kultury).
  • Bierzemy również czynny udział w działaniach Centrum Praktyk Edukacyjnych w ramach projektu MKiDN „Bardzo Młoda Kultura”. Dotychczas w ramach tego projektu odbyło się szkolenie w Starym Ratuszu pn. „Osoby z niepełnosprawnościami – refleksja nad potrzebami”.

Łączna kwota pozyskanych środków w 2019 roku to: 75 000, 00 zł.