Historia

Miejski Ośrodek Kultury to placówka, w której od 9 kwietnia 1954 r. rozwijamy, kształtujemy, kreujemy  i wspieramy kulturę lokalną. Od lat osiemdziesiątych podstawą naszej działalności jest praca z uczestnikiem
stałym w klubach i sekcjach. Jest  ich średnio 50 związanych z tańcem, teatrem, muzyką, plastyką, hobby i sportem. Miesięcznie około 1000 osób korzysta z tej formy rozwijania swoich umiejętności i spędzania czasu
wolnego. Realizujemy 300 imprez rocznie dla około 70 tys. odbiorców w tym 10 prestiżowych wystaw znanych artystów oraz wiele innych ekspozycji w Galerii naszego ośrodka. Placówka współpracuje z wieloma organizacjami, prowadzimy zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również osób niepełnosprawnych. W Dużej Galerii ośrodka realizujemy obecnie projekt edukacyjny „Edukacja Bliżej Sztuki” wychowując młodego odbiorcę.

Od kilku lat organizujemy imprezy pod hasłem  KRÓLEWSKICH SALONÓW SZTUKI, które łączą cykl działań związanych z muzyką, tańcem, poezją i sztuką. Mają charakter elitarny, skierowane są do wykształconego, przygotowanego do aktywnego udziału w kulturze, odbiorcy. Najciekawsze przedsięwzięcia ostatnich kilkunastu lat, cieszące się szczególnym zainteresowaniem, to:
Międzynarodowe Spotkania z Folklorem, Inauguracja Sezonu Kulturalnego, Koronacja Królewska, Królewski Festiwal Artystyczny, Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne, Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych „Offeliada”, Konwent Fantastyki, Turniej Tańca FANABERIE, Otwarte Mistrzostwa Gniezna Modeli Plastikowych, Święto Latawca, Wielka Gala Malowania Jaja, Mokołaje, wiele koncertów i innych form artystycznych dla różnych grup odbiorców m.in.: własne przedstawienie „Budzimy się do życia miłością’’ i musical „Jaś i Małgosia’’; różnorodne konkursy, jak Kalejdoskop talentów, Cuda Niewidy z Dyni oraz wiele innych.

Osiągnięcia uczestników sekcji i zespołów MOK, to m.in.; tytuły mistrzowskie grupy tanecznej EKSPRESJA, klubu szachowego CHROBRY, Klubu Modelarskiego ORZEŁ, prestiżowe nagrody zespołu wokalnego FANTAZJA. Świadczymy również usługi związane z obsługą merytoryczną i elektroakustyczną imprez dla partnerów i zaprzyjaźnionych firm. Placówka odznaczona została medalem MILENIJNYM i KORONACYJNYM. W proponowanej przez ośrodek ofercie każdy znajdzie coś dla siebie, a współpraca z miastami partnerskimi       (z Niemiec, Węgier, Holandii, Szwecji, Francji, Ukrainy, Litwy i Rosji) zapewnia europejski wymiar wielu
podejmowanym działaniom.

Zapraszamy

klemens_wUchwała nr XX/186/2004  Rada Miasta Gniezna z dnia 27 lutego 2004 r. w sprawie nadania  Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Gnieźnie  imienia  Klemensa Waberskiego.