Kultura na złączach

Widok z okna. Każdy ma inny. Każde okno otwiera się na inną perspektywę. W KULTURA – ZAŁĄCZNIKI HISTORYCZNE dziś o widokach z okien Starego Ratusza.
Są widoki dobrze znane, jak te na ul. Chrobrego. Wychylamy się z okna sali nad @Dom Powstańca Wielkopolskiego i po prawej perspektywa na fasady i dachy kamienic naprzeciwko – z niektórymi sąsiadami spoglądamy sobie w oczy i do siebie machamy, w niektórych mieszkaniach pusto. Poniżej codzienna uliczna krzątanina, a ludzie i samochody zmierzają gdzieś w swoich kierunkach. Z lewej strony perspektywa najpopularniejsza, może nawet ikoniczna – widok przez ulice i rynek na gnieźnieńską katedrę.
Następne widoki niekoniecznie znane, choć z tej samej sali – na oficyny i ich dachy z prostokątami kominów i wentylatorów. Można zapytać – co tam widać? Zaplecza, wewnętrzne podwórza kamienic po sąsiedzku i dziedzińce. Miejsca czasem osnute tajemnicą, bo często tylko ich mieszkańcy mają do nich dostęp. Mieszkańcy albo historycy. Jedna z oficyn przy ratuszu w przeszłości pełniła funkcję policyjnego aresztu, dziś mieści się tu koło gnieźnieńskich amazonek, biuro stowarzyszeń oraz sale przeznaczone na kulturalną działalność. Jeśli spojrzeć z okna dalej, odsłania się więcej opowieści np. o budynku byłej gminy żydowskiej – ceglany budynek po lewej – której wnętrza wypełnia dziś gwar uczniów Szkoły Muzycznej i dźwięki instrumentów, na których ćwiczą.
Z okien najwyżej położonej sali w głównej części ratusza otwierają się widoki: po lewej na blok z lat 50., który stanął na miejscu zburzonej synagogi żydowskiej. Z okna po prawej widać wyremontowaną ul. Rzeźnicką i kamienice naprzeciwko. Mógłby historyk opowiedzieć co nieco np. o rozebranej fabryce mydła Zwierzynieckiego, po której został tylko blady ślad tynku na gołej ścianie.
Widok z okna. Każdy ma jakiś. Okno jako metafora: otwarcia na świat, na spotkanie, na opowieść, lokalną historię, na plotkę sąsiada, na marzenie o świecie lepszym. Na jakie widoki otwierają się Wasze okna? Na wiosnę spoglądamy na świat z okien Starego Ratusza i myślimy o spotkaniu z Wami.
Skip to content