Dom Powstańca Wielkopolskiego

Z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/19, w Starym Ratuszu w Gnieźnie powstał Dom Powstańca Wielkopolskiego.

To sala pamięci o powstańczym zrywie i jednocześnie miejsce symboliczne, gdyż to właśnie patrząc z okien Starego Ratusza na dawną ulicę Fryderykowską (obecna ul. Bolesława Chrobrego), 28 grudnia 1918r. rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie w Gnieźnie.

Początkowo głównym celem utworzenia DPW było przeniesienie pamiątek powstańczych z sali tradycji, która mieściła się w Gimnazjum nr 2. Jednak po społecznym apelu, do Miejskiego Ośrodka Kultury zgłosiły się także osoby z Gniezna i z powiatu gnieźnieńskiego, które przekazały pamiątki wzbogacające ekspozycję.

Marta Pacak, zastępczyni dyrektora MOK, jest autorką projektu do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu pozyskała dofinansowanie na zaprojektowanie i urządzenie ww sali pamięci. Projekt „Dom Powstańca Wielkopolskiego” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Oprócz stworzenia nowej wystawy stałej z wykorzystaniem multimediów, powstała także sala edukacyjna. Projekt kładł bowiem duży nacisk na edukację i popularyzowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim m.in. poprzez zajęcia dla dzieci z wykorzystaniem kart pracy powiązanych z ekspozycją. Założono również częściową digitalizację zbiorów i ich udostępnienie w formie cyfrowej, opracowanie materiałów tekstowych, graficznych i filmowych popularyzujących wiedzę o powstaniu. Autorem plansz, tekstów oraz ilustracji na wystawie jest Jarosław Gryguć, za multimedia odpowiadał zaś Marek Straszak.

Otwarciu nowej wystawy towarzyszył szereg wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych, wpisujących się w obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Opiekunem Domu Powstańca Wielkopolskiego jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00-16:00,
oraz w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca w godzinach 10:00-14:00

Możecie także skorzystać z kart, które dla Was przygotowaliśmy – a z którymi możecie pracować samodzielnie, w domu:
– dzieci od 6 lat z opiekunami: Pobierz tutaj
– dzieci od 1. do 4. klasy: Pobierz tutaj
– dzieci od 5. do 8. klasy: Pobierz tutaj

Wejście od ul. Rzeźnickiej – z dziedzińca Starego Ratusza. Wstęp bezpłatny.

Kontakt:
– tel. 512 411 867,
– e-mail: dompowstanca@mok.gniezno.pl
– oficjalny profil społecznościowy: Facebook.com/DomPowstanca

Skip to content