„Do Gołąbek zamiast na kopiec Kościuszki” – piknik literacko-artystyczny w Gołąbkach

Piknik literacko-artystyczny „Do Gołąbek zamiast na kopiec Kościuszki” to jedno z trzech zadań realizowanych w ramach  interdyscyplinarnego projektu edukacyjno-animacyjnego pod nazwą  „Czytanie to odkrywanie siebie”. Na miejsce pikniku wybrano Gołąbki z kompleksem rekreacyjno-wypoczynkowym odpowiednim do przeprowadzenia zajęć literacko-artystycznych nawiązujących do życia mieszczan z czasów akcji dramatu Zapolskiej.

W pikniku wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnego Promyk z Wielkopolski. Swoją tematyką nawiązywał do spacerów Felicjana Dulskiego na kopiec Kościuszki I stanowił przygotowanie do udziału w 10. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku, w pierwszy weekend września, będzie czytana „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W zajęciach literacko-artystycznych wzięło udział pięć drużyn (z Trzemeszna, Witkowa i Gniezna). Razem z Felicjanem Dulskim wyruszyli na spacer pełen niespodzianek i zadań do wykonania. Na zwycięską drużynę czekał puchar ufundowany przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie – partnera Projektu.

Zmagania konkursowe rozpoczęli od zaśpiewania wylosowanej piosenki biesiadnej. Kolejne zadanie polegało na okrążeniu „stołu” (wokół którego chodził Dulski) metodą „tip-top”. Przy jego wykonaniu liczyła się precyzja i czas wykonania. Uzupełnianka literacka wymagała od drużyn przypomnienia sobie tytułów znanych dzieł literackich i ich autorów. Wśród zadań nie mogło zabraknąć takiego, które bezpośrednio nawiązywało do Krakowa i kopca Kościuszki. Miało on formę mini podchodów. Każda drużyna musiała odnaleźć, rozmieszczone w różnych miejscach, polecenia do wykonania. Były tam między innymi pytania o zabytki Krakowa. Przy ostatnim poleceniu – zbudowaniu miniatury kopca Kościuszki – wykazali się niezwykłą pomysłowością. Nie mogło też zabraknąć zadania nawiązującego do elementu wystroju domu mieszczańskiego – stołu nakrytego haftowaną lub zrobioną na drutach/szydełku serwetą. Zadanie polegało na wycięciu z papieru ażurowej serwety. Tutaj panie wykazały się również kreatywnością.

Zadania konkursowe oceniane były przez profesjonalne jury. Puchar zdobyła drużyna reprezentująca gnieźnieński Promyk.

Udział w pikniku był także okazją do spotkanie się w szerszym gronie członków Stowarzyszenia Promyk po trwającej wiele miesięcy izolacji spowodowanej pandemią. Seniorzy. po raz kolejny, udowodni, że są pełni wigoru, mają duże poczucie humoru i potrafią dobrze się bawić.

Projekt „Czytanie to odkrywanie siebie” jest realizowany dzięki dotacji uzyskanej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (zadanie: Wspieranie inicjatyw o charakterze literackim, wydawniczym oraz działań promujących literaturę i czytelnictwo).

Partnerem w realizacji projektu jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.