30. rocznica śmierci Jerzego Kukuczki

W tym roku mija trzydzieści lat, kiedy Jerzy Kukuczka zginął podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę.

Z tej okazji, chcemy zaprosić na pokaz filmu „Jurek” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego. Dokument nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na sali na pokaz obowiązują bezpłatne zaproszenia do odbioru w Miejskim Ośrodku Kultury oraz na ściankach wspinaczkowych Direta.

Film pokazywany w ramach „Lądek Film Tour”