Zapusty, ostatki, podkoziołek. Koniec karnawału jest blisko!

Zakończenie karnawału zbliża się wielkimi krokami. Jak żegnano go dawniej, a jak robi się to współcześnie? Jak ciekawie spędzić te dni zwłaszcza w czasach, w których świat nieco stanął na głowie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej. Polecamy Waszej uwadze!

Ostatnie dni karnawału rozpoczynające się w tłusty czwartek to ostatki, zwane też zapustami. To czas hucznych zabaw, tańców, swawoli, jedzenia tłustych potraw, nim nadejdzie Wielki Post. Ostatki kończy wtorek przed Środą Popielcową, zwany w Polsce śledzikiem, a w Wielkopolsce i na Kujawach pokoziołkiem. To właśnie wtedy wioski przemierzał koziołek, czyli słomiana kukła w kształcie kozy.

Współcześnie jednak ostatki to najczęściej zabawy taneczne. Tak było i u nas. Każdego roku o tej porze, Miejski Ośrodek Kultury tętnił gwarem, śmiechem, rozbrzmiewał radością bawiących się na karnawałowych balikach dzieci. Czekała tu na nich masa wrażeń. Od tańców, przebieranek, przez konkursy, po wspólną zabawę. Tak właśnie wyglądał u nas karnawał:

 

Dziś zachęcamy do świętowania zakończenia karnawału w Waszych domach i prezentujemy kilka inspiracji.

Załączamy Wam też szczegółowy konspekt, którym śmiało możecie się posłużyć podczas zabawy: Podkoziołek. Konspekt i propozycje zabaw

Przypominamy też, że trwa konkurs na głowę lub przebranie kozła:

Zapusty i konkurs na głowę lub przebranie kozła

Na zwycięzcę czeka wspaniała nagroda!

A jak się bawić w te dni? Sami zobaczcie!

Skip to content