Jubileusz 40-lecia Klubu Plastyka

W MOK działa ponad 40 różnych sekcji i pracowni, w których można rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności. A czy wecie, że od 1981 roku jest tutaj klub, w którym można doskonalić zdolności z rysunku i malarstwa? To Klub Plastyka, który obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia działalności. Chcemy Was zapoznać z historią, sztuką i osobami, dla których malarstwo jest w życiu ważną drogą.

Od 11 marca w każdy czwartek, aż do maja prezentować będziemy twórczość dwóch kolejnych osób z Klubu. Zaczynamy od tych najstarszych stażem. A później nie raz Was jeszcze zaskoczymy. Zachęcamy zatem do śledzenia naszego profilu: (1) Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie | Facebook

Klub Plastyka i jego historia

Pracownia istnieje w Miejskim Ośrodku Kultury jako Klub Plastyka od 1981 roku. W ramach zajęć odbywających się od września do czerwca uczestnicy rozwijają indywidualne zdolności w kierunku malarstwa i rysunku. Ćwiczenia obejmują techniki malarstwa olejnego, akwareli oraz pasteli. Prace powstają w warunkach studyjnych jak i w plenerze. Wśród tematów obrazów dominuje pejzaż, martwa natura i portret.

Pierwszym instruktorem pracowni był Marceli Derengowski. Pełnił tę funkcję 17 lat. Obecnym jest Kazimierz Muszyński, który pracuje z grupą od 2001 roku (20 lat).

W klubie realizują się 24 dorosłe osoby, podzielające fascynację barwą, posiadające dar obserwacji i pracowitości. Kreują świat wokół siebie, zbierając owoce własnej wrażliwości. Wymieniają się doświadczeniem i poglądami. Przez lata zawarte tu znajomości utrwaliły się i często zamieniły w przyjaźnie. Coraz częściej twórcza praca w klubie już im nie wystarcza. Działają więc i poza murami instytucji urealniając ambitne pomysły podczas wspólnych wyjść w miasto ze szkicownikiem, oglądania biografii znanych artystów, czy udziału w konkursach plastycznych. Z własnej inicjatywy przygotowali letnie warsztaty urban sketchingu  (miejskie szkicowanie – budynków, ludzi sytuacji, w plenerze, na żywo).