Fantasmagoria poleca: Marcowy lew

Wśród wielu mang dostępnych na polskim rynku wydawniczym jest kilka dzieł wybitnych, z którymi powinien zapoznać się  każdy, kto jest otwarty na język komiksu i niezwykłe, oryginalne historie. Jedną z nich jest „Marcowy lew”.

Jest to tytuł obyczajowo – sportowy, opowiadający dzieje siedemnastoletniego Reia, który jest jednym z najmłodszych w historii profesjonalnych graczy w shogi. Czym są shogi? To japoński odpowiednik szachów, rozgrywanych na planszy 9×9. Mają one wiele zasad nieznanych w szachach klasycznych, także figury są bardziej zróżnicowane. W Kraju Kwitnącej Wiśni gracze shogi cieszą się sporym prestiżem, turnieje z ich udziałem są często transmitowane w TV, a zwycięzcy mogą liczyć na spore wygrane.

Rei jest więc geniuszem, a jednocześnie chłopcem bardzo wrażliwym i samotnym. Po stracie rodziców nie ma właściwie na świecie nikogo bliskiego, dopóki nie poznaje sióstr Kawamoto, które stają się dla niego czymś w rodzaju nowej rodziny. Manga przeplata zmagania przy planszy (o shogi możemy dowiedzieć się naprawdę wiele, a rozgrywki są przedstawione bardzo emocjonująco), z okruchami życia i losami licznych bohaterów. Poruszane są tu tematy trudne, związane z sytuacją  materialną młodych ludzi, prześladowaniem w szkole czy losem dzieci z rozbitych rodzin. Fabuła poprowadzona jest jednak tak, aby chwile gorzkie przeplatały się z momentami pozytywnymi czy nawet zabawnymi.

Całości dodatkowego smaku nadają przepiękne ilustracje oraz wspaniałe wydanie, świetnie przetłumaczone na język polski. W naszym kraju ukazało się dotychczas 10 tomów, a historia jest nadal kontynuowana. Tytuł jest dostępny w sklepach komiksowych i salonach prasowych.

Skip to content