Fantasmagoria poleca

Iluzja to prosta, ale bardzo wciągająca gra karciana, która świetnie się nadaje do spędzenia miłego czasu w każdym towarzystwie. Wystarczy tylko wyostrzyć wzrok i wskazać, czy karta którą dobraliśmy, ma więcej, czy mniej danego koloru, niż te które leżą już na stole. Banalnie proste, prawda? Otóż okazuje się, że niekoniecznie.

Specyfika kart sprawia, że nasz wzrok płata nam figle i jeśli tylko ktoś powie „sprawdzam” to często okazuje się, że w naszych kartach kryje się błąd. A wiemy to, ponieważ na rewersie każdej z kart widzimy, ile procent tej karty zajmuje dany kolor (przy czym kolor biały nie jest istotny dla gry, ale również się liczy). Gra sama w sobie jest podobna trochę do popularnego Cardline’a, a partia zajmuje około 15 minut.

W przykładzie pokazanym na obrazku szeregujemy karty względem czerwonego koloru. Od jego najmniejszej zawartości (pierwsza karta przy strzałce), do największej. W którym miejscu to Wy umieścilibyście kartę na dole? A może w naszym szyku już jest gdzieś błąd i powinniśmy powiedzieć „sprawdzam”?

 

PS. prawidłowa odpowiedź to: szyk jest dobry, a nowa karta powinna znaleźć się na trzecim miejscu od strzałki, między kartami w plamy, a tą z literami.

Skip to content