Dzień Zabytków – krótka historia Starego Ratusza

Czy wiecie, że budynek Starego Ratusza tak naprawdę powinien nazywać się NOWY? 😉 Ten prawdziwie s t a r y tj. jeszcze średniowieczny ratusz na rynku spłonął w trakcie wielkiego pożaru miasta na początku XIX w. Pruscy urzędnicy zdecydowali więc wybudować n o w y – ten przymiotnik znajdujemy w dokumentach i na dawnych planach.

W Dniu Ochrony Zabytków przypominamy historię ratusza – zabytku, który ze względu na swoje historyczne wartości architektoniczne został wpisany do rejestru pod nr 26/Wlkp/A decyzją Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.

Autorem projektu budowli w stylu neoklasycystycznym w 1831 r. był przybyły z Bydgoszczy pruski architekt Schildner. Ratusz dwukrotnie rozbudowywano w 1899 r. i 1916 r. Od początku do wybuchu Powstania Wielkopolskiego pełnił funkcję siedziby miejskich władz. W 1918 r. pod ratuszem zebrali się powstańcy, zajęli budynek ustanawiając tym samym polską władzę w mieście na cały okres dwudziestolecia międzywojennego.

W 2017 r. rozpoczęto w ratuszu prace konserwatorsko-restauratorskie dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Zakres prac we wnętrzach, na elewacji  razem ze żmudną wykończeniówką był ogromny, a wszystko pod czujnym okiem Miejskiej Konserwator Zabytków. Wiele się od tego momentu zmieniło i wiemy, że czasem niełatwo się Wam odnaleźć. To dlatego, że Stary Ratusz pełni teraz wiele funkcji, mieszczą się tu:

  • filia Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie prowadzimy działalność kulturalną. Mamy ofertę dla dzieci już od 3. miesiąca życia z opiekunami, młodzieży, osób dorosłych, seniorów, rodzin, turystów indywidulanych i w grupach oraz osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności,
  • Dom Powstańca Wielkopolskiego, gdzie prezentujemy pamiątki związane z powstaniem,
  • Centrum Informacji Turystycznej, na parterze budynku
  • Biuro Rady Miasta Gniezna na pierwszym piętrze
  • Urząd Stanu Cywilnego na parterze, wejście od remontowanej teraz ul. Rzeźnickiej.

…cóż, tęsknimy do tych starych murów i mamy nadzieję spotkać się z Wami niebawem.

Fot. S. Uciński, © Urząd Miejski w Gnieźnie

#ZostańWDomu  #kulturadlagniezna

 

Skip to content