Wykład popularny I – Od pasji do historii, czyli o pożytkach z eksploracji

7. lutego 2019/ g. 17.00/ czwartek/ prowadzenie: Artur Wardęcki / miejsce: Dom Powstańca Wielkopolskiego/ ul. Chrobrego 40/41 (wejście od strony ul. Rzeźnickiej)

WSTĘP WOLNY

Pierwsze spotkanie z naszego mini cyklu wykładów popularnych, będzie poświęcone popularnemu zjawisku – eksploracji z wykrywaczem metali.

Współcześni poszukiwacze skarbów to więcej niż hobbyści. Chodząc z wykrywaczem po polach, lasach, nadbrzeżach rzek, czy jezior, szukają skarbów nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu. Posiadają często szczegółową wiedzę w oparciu o literaturę przedmiotu, rozpoznanie terenu, a dzięki rozmowom z mieszkańcami, wiedzą, gdzie może być coś ukryte. Odkrywane przez poszukiwaczy przedmioty codziennego użytku, militaria, czy monety wzbogacają niejednokrotnie muzealne i prywatne kolekcje. Często zapoczątkowują także większe badania pod okiem archeologów, uzupełniając lub weryfikując wiedzę o historii miejsca.

W czasie spotkania w DPW będzie mowa o aspekcie prawnym prowadzenia eksploracji. Pokażemy także pochodzące z eksploracji przedmioty, które wzbogaciły wystawę w Domu Powstańca Wielkopolskiego. Na koniec będzie można zobaczyć zestaw sprzętu do prowadzenia poszukiwań w terenie.