Wystawa prac wybitnego ukraińskiego grafika Serhija Iwanowa

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie ma przyjemność zaprezentować Państwu prace Serhija Iwanowa, grafika ze Lwowa, tworzącego w technice akwaforty (kwasorytu). Niezwykłą wystawę można zobaczyć w holu MOKu od 15.11 do 30.11.2017 r.

Technika ta polega na wykonaniu metalowej formy drukowej z rysunkiem uzyskanym za pomocą trawienia. Płytę miedzianą lub cynkową pokrywa się nierozpuszczalnym w kwasie werniksem akwafortowym i następnie wykonuje się rysunek stalową igłą odsłaniając powierzchnię metalu. Przez zanurzenie płyty w kwasie następuje wytrawienie wgłębnego rysunku na płycie. W celu pogłębienia kresek w partiach ciemnych rysunku proces ten powtarza się kilkakrotnie. Po ostatnim trawieniu i usunięciu werniksu w płytę wciera się farbę drukową, która zatrzymuje się tylko w wytrawionych zagłębieniach. Wciśnięta w wytrawione zagłębienia płyty farba przeniesiona zostaje pod naciskiem w prasie wklęsłodrukowej na papier.

Sergij Iwanow jest profesorem Akademii Poligraficznej we Lwowie, która od lat współpracuje z naszym Instytutem. Artysta urodził się w 1957 r. w Kamieńcu Podolskim. Zajmuje się poligrafią, malarstwem, grafiką, ilustratorstwem. Jest docentem w Katedrze Grafiki Ukraińskiej Akademii Poligraficznej. Swoje prace prezentuje od 1976 roku. Od 1997 roku jest stałym członkiem Taylor Fundation w Paryżu. Laureat licznych konkursów plastycznych m.in. w Belgii, USA, Włoszech, Polsce, członkiem Związku Artystów Ukrainy oraz Zasłużonym Artystą Ukrainy. Obecnie pracuje i tworzy we Lwowie. Jego prace znajdują się w galeriach i prywatnych kolekcjach na Ukrainie, w USA, Szwecji, Japonii, Austrii, Holandii, Hiszpanii. Wstęp wolny. Zapraszamy!