Spotkanie z ilustracjami nie z tego świata

Kilkudziesięciu gości wzięło udział w wernisażu wystawy „Fantastyczne światy Morano”, zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Fantasmagoria. Ekspozycja prezentuje najciekawsze grafiki cenionego polskiego ilustratora Tomasza „Morano” Jędruszka.

Podczas otwarcia wystawy, autor chętnie opowiadał o swojej pracy oraz odpowiadał na pytania zebranych gości. Jak się okazało, pierwszym bodźcem do zwrócenia się w kierunku sztuki, był dla artysty kontakt z genialnymi grafikami polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, autora „Thorgala”. Morano mówił także wiele o swojej codziennej pracy, którą od lat wykonuje w domu – wszystkie grafiki tworzy bowiem przy użyciu komputera. Podkreślił, że dla ilustratora, którego dzieła mają najczęściej wymiar tylko i wyłącznie cyfrowy, zobaczenie ich na wystawie jest czymś wyjątkowym.

Uczestnicy wernisażu, oprócz 40 niezwykłych prac artysty ukazujących światy i postacie pochodzące z wielu uniwersów, obejrzeć mogli także filmiki przedstawiające proces ich tworzenia, a także zdobyć autografy na swoich egzemplarzach gier przez niego ilustrowanych. Był też oczywiście czas na rozmowy i pytania, a także na drobne niespodzianki w postaci upominków dla autora.

Tomasz „Morano” Jędruszek to niezależny twórca, szczególnie blisko współpracujący ze znaną firmą Fantasy Flight Games wydającą gry planszowe na całym świecie. Ilustrował ich największe hity z franczyz takich jak „Gra o tron”, „Władca pierścieni”, „Star Wars” czy „Arkham Files”. Tysiącom fanów w dziesiątkach krajów znane są też jego ilustracje zdobiące kolejne wydania najpopularniejszej gry karcianej na świecie – „Magic: The Gathering”. Swój graficzny ślad pozostawił też na wielu publikacjach z cyklu „Neuroshima” Współpracował także z takimi gigantami branży, jak Sony Online, White Wolf Publising czy Portal Games. Wielokrotnie nagradzany, między innymi pięciokrotnie zdobył Computer Graphics Society Choice Award. Jego prace pojawiły się też w licznych, zbiorczych publikacjach, ostatnio w „The Best Polish Illustrators 2”, ekskluzywnym i niepowtarzalnym albumie prezentującym najwspanialsze prace najlepszych współczesnych polskich ilustratorów i artystów koncepcyjnych.

To jednak nie koniec spotkań z twórczością Morano. 14 października 2017, od 11.00 do 13.00 w sali 204 MOK autor poprowadzi jeszcze bezpłatne warsztaty z rysowania postaci dla chętnych. Zapraszamy! Natomiast samą wystawę oglądać można do 5 listopada 2017 w Dużej Galerii MOK.