„Nowowiejski na propsie!” po raz pierwszy!

Miejski Ośrodek Kultury oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych zapraszają na koncert pieśni Feliksa Nowowiejskiego, Fryderyka Chopina oraz Stanisława Moniuszki, który odbędzie się we środę, 31 maja 2017 r. o g. 18.00 w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Mieszka I 20. Utwory wybitnych polskich kompozytorów wykona mezzosopranistka Agnieszka Olszewska z akompaniatorem.

W programie m.in.:

1. Feliks Nowowiejski: 4 pieśni na motywach ludowych op.16 nr 2  „Pasterka”, „Którędy Jasiu”, „Kujawiak”, „Czarne oczki”, „Kołysanka” op.59 nr 1, „Księżyc osrebrza brzozy” op.59 nr 12;
  2. Stanisław Moniuszko: „Pieśń wieczorna”, „Cztery pory roku”;
  3. Fryderyk Chopin: „Życzenie”, „Piosnka litewska”.

Wydarzenie otworzy cykl koncertów realizowanych w ramach projektu Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie pn. „Nowowiejski na propsie!” i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017”.

Z okazji obchodzonej w 2016 roku siedemdziesiątej rocznicy śmierci Feliksa Nowowiejskiego, a w 2017 roku – 140. rocznicy urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2016 Rokiem kompozytora. Ideą przewodnią obchodów jest uhonorowanie postaci Feliksa Nowowiejskiego jako kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga i organizatora życia muzycznego w Polsce, a także ukazanie – na przykładzie biografii kompozytora – złożonego procesu zmian politycznych, historycznych i kulturowych, jakim podlegała Polska na przełomie XIX i XX wieku. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił program „Nowowiejski 2017”, którego zadaniem jest dofinansowanie przedsięwzięć mających na celu przybliżenie olbrzymiej spuścizny muzycznej Nowowiejskiego, znanego Polakom głównie jako kompozytora „Roty” oraz przypomnienia jego patriotycznej i społecznej postawy. Instytucją Zarządzającą programem jest Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń w ramach obchodów Roku Nowowiejskiego w Polsce prezentuje strona Instytutu Muzyki i Tańca: www.imit.org.pl.

Organizator:

logo_mok_nowe