Odpust św. Wojciecha

Klimat Jarmarku św. Wojciecha wzbogaciły działania z pogranicza teatru i rekonstrukcji historycznych. Pojawili się pomiędzy straganami wojowie asystujący św. Wojciechowi, obecność wojów z drużyny „Kramu Piacha” nawiązywała wprost zarówno do historycznej świetności Gniezna jak i do samej postaci patrona Miasta. Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć też formę ruchomych pomników. Obok postaci średniowiecznych pojawiał się i znikał pomnik szlachcica, który przystającym czytał anonimową poezję gnieźnieńską wybory dokonanego przez jednego z liderów działającego w MOK Gnieźnieńskiego Klubu Literackiego – Dawida Junga. Żywe scenki historyczne i posągi przygotowali wspólnie członkowie Teatru w Depozycie i Pracowni Konserwacji Bajek. Kilkukrotnie też Gnieźnianie mieli okazję zobaczyć klasyczny teatr jarmarczny oparty o gnieźnieńskie legendy odpustowe, a przygotowany przez Zespół Dziadów Odpustowych. Duet (Bąkowski i Mikołajczyk) nawiązuje do postaci pierwszego odnotowanego w dokumentach polskiego aktora ulicznego Igrca Jurka z Gniezna, który działał w połowie XIII wieku na terenie Wielkopolski. W oprawie pojawili się także grajkowie uliczni w tym muzycy Zespołu Muzyki Dawnej Huskarl.