Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek – Będzin 2016

Przegląd w Gnieźnie odbędzie się 10 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

Niezwykle miło nam poinformować, że istniejący od 1994 roku Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek od swojej XIX edycji zmienia nazwę na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Ta zmiana to tylko potwierdzenie tego, z czym w rzeczywistości mamy do czynienia od kilkunastu lat, kiedy po raz pierwszy utworzyliśmy rejon eliminacyjny na Ukrainie.

Dzisiaj, spośród 37 ośrodków eliminacyjnych, za naszą wschodnią granicą istnieją trzy – 2 na Ukrainie (w Równem, Żytomierzu) oraz w białoruskich Baranowiczach.

 Ta liczba jest proporcjonalna do zainteresowania Festiwalem, na który corocznie zgłasza się około 2 tysiące podmiotów wykonawczych (co daje łącznie przeszło 20 tysięcy osób). Dzięki temu jesteśmy największą tego typu imprezą w Polsce, nie tylko wśród przeglądów kolędowych.

 Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach przybywają co roku do Będzina (woj. śląskie, diecezja sosnowiecka), nazywanego Stolicą Polskiej Kolędy i tutaj, podczas trzydniowych przesłuchań finałowych, walczą o zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody. Najciekawsze aranżacje możemy podziwiać podczas wieńczącego każdą edycję Koncertu Galowego, gromadzącego kilkaset widzów i realizowanego z dużym scenicznym rozmachem, o który każdorazowo dbają zaproszeni profesjonalni reżyserzy. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek na trwałe wpisał się w kulturalną mapę Polski. Corocznie przybywa nie tylko chętnych chcących w nim uczestniczyć, ale także przychodzących posłuchać najlepszych wykonań polskich kolęd i pastorałek – tak tradycyjnych, jak i ożywionych nową aranżacją czy też powstałych specjalnie na potrzeby tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

 Organizatorami Festiwalu są Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie. Od samego początku Festiwal realizowany jest siłami społecznymi – ponad setka osób (w znacznej części młodzież) poświęca swój czas i wysiłek dla realizacji festiwalowych idei, jakimi są nie tylko umożliwienie amatorskim zespołom publicznej prezentacji swojej twórczości, ale także propagowanie wartości chrześcijańskich, kulturowych i narodowych, których nośnikiem są tradycyjne polskie kolędy i pastorałki.

 Zachęcamy wszystkich do włączenia się w to niezwykłe wydarzenie – uczestników prosimy o rejestrację, słuchających zapraszamy na przesłuchania, firmy i media zainteresowane patronatem i sponsoringiem prosimy o kontakt. Niech uniwersalne wartości, zawarte w Polskich kolędach, które śpiewają przecież także osoby nie utożsamiające się z Kościołem, utrwalą w nas świątecznego ducha, ożywiając wszystko co dobre, piękne, rodzinne i szlachetne!

będzin2016 plak

Skip to content